fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KNF obala zarzut Andrzeja Dudy w sprawie SKOK Wołomin

Archiwum
Komisja Nadzoru Finansowego odpiera zarzut Andrzeja Dudy, kandydata PIS na prezydenta, który obarczył ją winą za upadłość SKOK Wołomin. KNF opublikowała harmonogram działań podjętych w tej prawie.

Duda podczas czwartkowej debaty telewizyjnej  powiedział, że  KNF wiedziała przez 2 lata  o malwersacjach  w  SKOK-u Wołomin, ale nie zrobiła nic aby to powstrzymać  i „nie zawiadomiła nawet prokuratury"  .

Rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz już w czwartek wieczorem zadał kłam temu stwierdzeniu, przypominając, że proceder w SKOK Wołomin został wykryty i zahamowany właśnie dzięki współpracy KNF z prokuraturą.

-  Proceder w SKOK Wołomin został wykryty i zahamowany właśnie dzięki współpracy KNF z prokuraturą. Kasa Krajowa, w odróżnieniu od KNF, nigdy nie zawiadomiła prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w SKOK Wołomin, a dokumenty odnalezione przez zarządcę komisarycznego wskazują, że Kasa Krajowa wiedziała o procederze już w 2008 r.- napisał rzecznik KNF.  Zawiadomienie do prokuratury  ws. SKOK Wołomin zostało złożone przez KNF 24 maja 2013 r.-  podkreśla rzecznik KNF. W piątek na stronie KNF został opublikowany harmonogram działań podjętych w sprawie SKOK Wołomin. KNF przypomina, że  5 listopada 2009 r. została uchwalona nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zastępująca ustawę z 1995 r. Prezydent Lech Kaczyński skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, więc weszła ona w życie prawie trzy lata później, w dniu 27 października 2012 r. Tym samym działalność SKOK - po zakończeniu ustawowego audytu kas - na początku 2013 r. została objęta państwowym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego . Wcześniej - przez blisko 20 lat - nadzór nad sektorem miał charakter wewnętrzny, sprawowała go Kasa Krajowa.  KNF podsumowała też rolę Kasy Krajowej, wytykając m.in., że:

- Kasa Krajowa nie poinformowała, od kiedy stwierdziła nieprawidłowości w działalności SKOK Wołomin oraz  nie przekazała dokumentacji z kontroli przeprowadzonych w SKOK Wołomin.

- Nie przekazała również  do KNF w pełnym zakresie informacji o sytuacji w tej kasie (po objęciu przez KNF nadzoru nad działalnością skok).

-  Zgodnie z ujawnionymi w SKOK Wołomin dokumentami, Kasa Krajowa miała wiedzę na temat budzącej wątpliwości sytuacji w SKOK Wołomin od 2008 r.

-  Kasa Krajowa nie zawiadomiła prokuratury o ujawnionych nieprawidłowościach.

- Kasa Krajowa nie ustanowiła zarządcy komisarycznego w SKOK Wołomin na podstawie ustawy z 1995 r. Nie wymagało to zastosowania procedury postępowania administracyjnego, tzn. mogło nastąpić w bardzo krótkim czasie.

Upadłość SKOK Wołomin był największą aferą finansową w ostatnich latach. Oszczędności zgromadzone przez jej klientów zostały uratowane dzięki temu, że jesienią 2013 roku zostały objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do równowartości 100 tys. euro).

Na pokrycie depozytów tej kasy Bankowy Fundusz Gwarancyjny ( tworzony ze składek banków)  wypłacił ponad 2,2 mld zł !

W SKOK Wołomin proceder wyłudzeń i wyprowadzania pieniędzy był prowadzony latami, na wielką skalę. W trakcie śledztwa zostali zatrzymani prezes i członkowie  zarządu tej kasy. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w latach 2009-2014 w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było uzyskiwanie pożyczek i kredytów z tej kasy na podstawione osoby. - O skali zaangażowania KNF i o tym kogo grupa działająca wokół SKOK Wołomin postrzegała jako zagrożenie świadczy napaść na zastępcę przewodniczącego KNF – napisał też rzecznik KNF w oświadczeniu po debacie.  Wojciech Kwaśniak został ciężko pobity w kwietniu 2014 roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA