fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Nowy sezon: będzie się działo

AFP, Paul Lakatos/OneAsia
Nieoficjalny start sezonu już nastąpił, oficjalny odbył się w Warszawie w środę 13 maja. Golfowy 2015 rok przyniesie wiele: od licznych akcji promocyjnych po cykle turniejowe dla zawodowców i amatorów. Szczyt – podczas LOTOS Polish Open w lipcu

Szefowie najważniejszych organizacji: Polskiego Związku Golfa – Marek Michałowski i PGA Polska – Jarosław Sroka, mieli o czym mówić podczas konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. Z jednej strony – kwitnie bogate życie turniejowe, z drugiej widać coraz więcej akcji wspierających rozwój golfa i coraz mocniejsze zaangażowanie sponsorów w projekty związane ze starym szkockim sportem.

Sztandarowym turniejem, wizytówką polskiego golfa, pozostaje LOTOS Polish Open, który w 2015 roku odbędzie się na pięknym polu Sierra GC nieopodal Trójmiasta. To już stałe założenie władz PZG i PGA Polska, by (nieco na wzór brytyjski) najważniejszy turniej mistrzowski odbywał się w różnych miejscach kraju.

Adrian Meronk superstar

LOTOS Polish Open 2015 będzie ponownie przystankiem ligi zawodowej Pro Golf Tour, będzie też, jak zawsze, miejscem startu najlepszych polskich golfistów zawodowych i amatorskich, członków kadry narodowej.

Przyjedzie na turniej Adrian Meronk, najgorętsze dziś nazwisko w polskim golfie – nr 49. w światowym rankingu amatorów (WAGR), najlepszy gracz uniwersyteckiej drużyny East Tennessee State University (ETSU Buccaneers), najlepszy golfista Konferencji Południowej rozgrywek NCAA i wreszcie pierwszy w kronikach Polak – członek drużyny Europy w meczu z ekipą USA o Puchar Palmera – studenckim odpowiedniku sławnego Pucharu Rydera.

Warto pamiętać datę i miejsce: 24-29 lipca 2015 roku, Sierra Golf Club, Pętkowice, koło Wejherowa. Ambasadorem turnieju pozostaje Mateusz Kusznierewicz, który przypomniał: – W zawodowym sporcie najważniejsze jest, aby móc konfrontować swoje umiejętności z najlepszymi w danej dyscyplinie i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Turniej LOTOS Polish Open po raz kolejny daje polskim reprezentantom taką możliwość.

Ambasador wspomniał także o rosnącej z roku na rok nadziei, która od lat towarzyszy turniejowi – być może coraz bliżej jest chwila, że mistrzem Polish Open zostanie Polak.

Juniorzy z Czerkawskim

Nowy sezon to także nowa inicjatywa PGA Polska w kwestii popularyzacji golfa wśród najmłodszych. Rusza akcja PGA Polska Junior Academy, która w znaczący sposób poprawia możliwości rozpoczęcia gry przez dzieci.

– Tylko dzięki współpracy PGA, PZG, pól i trenerów możemy mówić o rozwoju golfa juniorskiego. Z tej przyczyny powstał program PGA Polska Junior Academy. Chcemy, aby każde dziecko, które nie ukończyło 12. roku życia miało bezpłatny wstęp na pole, by miało zagwarantowane darmowy koszyk piłek na driving range'u – przypomniał główne założenia akcji prezes PGA Polska Jarosław Sroka.

Ambasadorem tego projektu został Mariusz Czerkawski, który od chwili zauroczenia nowym sportem chętnie firmuje niemal każdy pomysł, by golf nad Wisłą stał się tak popularny, jak za oceanem. Jeśli zatem ktoś przyprowadzi dziecko na pole golfowe, niech się nie zdziwi, że spotkać tam może w roli przewodnika znakomitego przed laty hokeistę.

Program PGA Polska Junior Academy doskonale uzupełnia Narodowy Program Rozwoju Juniorów prowadzony przez PZG – młody człowiek, który zachęci się do gry, znajdzie w NPRJ szansę dalszego rozwoju, wsparcie treningu i startów, co ważne w tej fazie kariery – za niewygórowaną cenę.

Liga coraz większa

PGA Polska w dalszym ciągu uczy nowe kadry instruktorów i trenerów golfa (ten zawód, przy wszystkich ograniczeniach, może być bardzo atrakcyjny), dokłada też starań, by najlepsi zawodowcy w kraju mieli gdzie startować i zarabiać. Cykl turniejów LOTOS PGA Polska Tour z pulą nagród od 30 do 50 tys. zł trwa (w tym roku liczy sześć przystanków), prezes Jarosław Sroka pokazuje, że istnieją też nowe możliwości.

– Naszym kolejnym priorytetem jest nieustanne podnoszenie sportowej rywalizacji na zawodach LOTOS PGA Polska Tour. W związku z tym podjęliśmy rozmowy z sąsiadami zza południowej granicy, aby wspólnie wprowadzić nasze turnieje na jeszcze wyższy poziom. Rozmawiamy z Czechami, Słowakami, Węgrami, w dalszej perspektywie myślimy o Skandynawii. Poszerzona liga regionalna da naszym profesjonalistom większe szanse na kwalifikacje do wyższych cykli turniejowych – powiedział prezes Sroka.

Turnieje LOTOS PGA Polska Tour otwarte są także dla najbardziej ambitnych amatorów, szansa rywalizacji w zawodach Pro-Am to jeszcze jeden powód, by się nimi interesować. Pierwszy turniej tegorocznego cyklu (Gradi Invitational) już się odbył, następny – Floating Garden Szczecin Open już za parę dni – od 17 maja do 20 maja w klubie Binowo Park.

Poradnik inwestora

Kto woli czysty golf amatorski, też ma szansę się wyżyć – liczne turnieje mistrzowskie pod egidą PZG z logo banku Citi Handlowy w nazwie oraz klasyfikacje rankingowe to jedna strona tej przyjemności, ale turnieje lokalne, klubowe, środowiskowe, kobiece, drużynowe, w wielu formatach – też są doskonałą formą golfowej zabawy. Dziś liczy się te imprezy w setkach.

Prezes PZG Marek Michałowski przedstawił również wspartą przez ministerstwo sportu bezpłatną publikację „Pola golfowe dla wszystkich. Poradnik inwestora", która wkrótce trafi do wszystkich gmin w Polsce. To kolejny sposób na dotarcie golfa do większej liczby osób.

– Wbrew temu co się powszechnie uważa, golf w Europie Zachodniej i krajach anglosaskich popularyzuje się przede wszystkim poprzez publiczne, komunalne i ogólnodostępne pola golfowe, otwarte dla wszystkich, gdzie za niewielką opłatą całe rodziny mogą czerpać radość z gry. W Polsce doczekaliśmy się już pięknych pól golfowych zbudowanych z rozmachem i niczym nie ustępującym swym odpowiednikom w krajach wysokorozwiniętych. Ciągle doskwiera nam brak publicznych obiektów, zlokalizowanych dosłownie i w przenośni, bliżej ludzi – wyjaśnił prezes PZG. Wydawnictwo trafi wkrótce do wielu gmin i samorządów w Polsce.

Wybierz prezydenta i graj w golfa

Golf w Polsce ma dobry czas także dlatego, że sponsorzy chętnie patrzą na ten sport, jedni, bo mają doświadczenia z innych krajów, drudzy, bo widzą potencjał tej inwestycji w Polsce.

– Citi Handlowy konsekwentnie wspiera rozwój polskiego golfa. Widzimy, iż z roku na rok golfistów w Polsce przybywa. To sport, który doskonale uzupełnia nasze relacje biznesowe zarówno te z obszaru bankowości korporacyjnej jak i prywatnej. Coraz więcej naszych klientów razem z nami wchodzi w świat golfa. Mam, więc poczucie, że nie tylko finansowo wspieramy popularyzację golfa, ale przede wszystkim dzielimy się pasją do tego sportu, która w naszym banku jest bardzo żywa – mówił Henryk Przybylski, doradca prezesa zarządu Citi Handlowy.

Kto jeszcze nie poczuł, czym jest golf, ma szansę już wkrótce dotknąć i poznać osobiście tę dyscyplinę. W niedzielę 24 maja na większości obiektów w Polsce odbędzie się po raz kolejny Ogólnopolski Dzień Golfa – dzień bezpłatnych zajęć dla wszystkich chętnych.

Wyjątkowa okazja, by poczuć czym jest golfowy swing, porozmawiać o zasadach, etykiecie, sprzęcie, przepisach i możliwościach treningu, a może także by spotkać Mariusza Czerkawskiego, Mateusza Kusznierewicza, Elżbietę Panas, Wojciecha Pijanowskiego, Andrzeja Strzeleckiego, Tomasza Iwana, Mikołaja Grabowskiego, Krzysztofa Maternę, niestrudzonego propagatora golfa senatora RP Andrzeja Persona i wiele,wiele innych znanych osób, które dzielą tę pasję.

Data łatwa do zapamiętania – 24 maja, niedziela, to także dzień drugiej rundy wyborów prezydenckich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA