fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Jerzy Haszczyński: Wyborcy się czają

Jerzy Haszczyński
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Nasze niedzielne wybory nie podbiły czołówek dzisiejszych dzienników. Mają jeszcze szansę jutro. Pierwsze strony są dziś bliskie wymiarowi sprawiedliwości.

W „Rzeczpospolitej" o policji, w której jest 4,5 tysiąca wakatów, ale nie przyjmuje się nowych ludzi do pracy, bo pieniądzmi na nich przeznaczonymi „łata się dziury w budżecie". „Rocznie to kwoty rzędu 170–200 mln zł. Zamiast więc trafić na zwalczanie przestępczości, idą głównie na wydatki rzeczowe, takie jak paliwo czy papier do drukarek. Ale też na nagrody i odprawy."

Tomasz Krzyżak w komentarzu zalicza policyjną grę z fikcyjnymi etatami do przykładów polskiego kombinowania. „Niegospodarność [w policji] widać niemal na każdym kroku. Do tej sytuacji jak ulał pasują słowa byłego szefa MSW, który stwierdził, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie" – dodaje komentator.

„Gazeta Wyborcza" w najważniejszym materiale na pierwszej stronie pisze o prokuratorze generalnym Andrzeju Seremecie, który na poważnie wziął się za walkę z przestępstwami na tle rasistowskim i ksenofobicznym.

Ściganie rasizmu to jeden z priorytetów prokuratora generalnego. Seremet wydał śledczym wytyczne, jak prowadzić takie śledztwa. Dodatkowo objęły je nadzorem prokuratury wyższego szczebla." Cytowana w gazecie organizacja Nigdy Więcej „chwali Seremeta za wytyczne dla prokuratorów: - Uwrażliwił ich na rasizm". Ale, jak dodaje, sugerując konieczność następnych wytycznych w wymiarze sprawiedliwości: „Problem jest jeszcze z sądami. Za dużo jest wyroków w zawieszeniu."

Trochę o wyborach oczywiście jest, ale w głębi. „Gazeta Wyborcza" w komentarzu na drugiej stronie rozprawia się z telewizyjną debatą prezydencką bez prezydenta (brało w niej udział „dziwne towarzystwo", w którym nie było tego, co ją wygrał – Bronisława Komorowskiego). „Były – pisze Paweł Wroński - w tej debacie momenty naprawdę groźne. Większość obecnych w studiu głosiła, że Polska powinna przestać wspierać Ukrainę, bo Ukraina jest nam tak naprawdę wroga. Pojawiały się teorie, że jesteśmy wpychani w wojnę przez "amerykańskich generałów", że trzeba się dogadać z Rosją, jak przypominała Ogórek, "bo to mocarstwo atomowe". (...) Nikt nie wygłosił czegoś, co zabrzmiałoby jak obrona polskiej racji stanu."

- Opowiadam się za surowym karaniem przestępców oraz transparentnymi i jawnymi procesami. Przestrzegam przed przedwczesnym ferowaniem wyroków – mówi w „Rz" nowy minister sprawiedliwości Borys Budka. Duży wywiad ukazuje się w cyklu Rozmowy czwartkowe. Budka krytycznie wypowiada się o rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. A także krytykuje prokuraturę wojskową za śledztwo smoleńskie: „Trudno ocenić pozytywnie politykę informacyjną w zakresie śledztwa smoleńskiego, a także długość tego postępowania. (...) z punktu widzenia obywatela nie wygląda ono dobrze."

Nowy minister nie uważa się za tymczasowego szefa resortu – do jesiennych wyborów: „jestem przekonany, że w tym gabinecie spędzę jeszcze minimum 4,5 roku".

„Czuję się trochę jak Małysz, który oddał dobry skok, a teraz musi skoczyć jeszcze dalej, w trudniejszych warunkach" - mówi w innym wywiadzie w dzisiejszej „Rz" Mariusz Treliński, najbardziej znany polski reżyser operowy.

W „Gazecie Wyborczej" (ściślej w dodatku „Duży Format") zwraca uwagę przerażający tekst o polskiej młodzieży, która zmierza drogą koreańskich rówieśników – i uprawia tytułowe „Nocne wkuwanie": kursy maturalne do 2:30 w nocy. „Jasno, duszno, gwar, zupełnie jak w środku dnia. Tyle, że kursantom opadły ręce z długopisami, nie są już w stanie notować".

„Dziennik Gazeta Prawna" pisze w głównym tekście na pierwszej stronie o „końcu własności" na szlakach turystycznych. „Sejm chce ograniczyć prawa właścicieli nieruchomości położonych w atrakcyjnych turystycznie miejscach". Ma się skończyć z bezkarnością np. górali, którzy mają kawałeczek ziemi i blokują działanie wyciągu narciarskiego. Choć nie jest pewne, czy ograniczenia są zgodne z konstytucją.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA