fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Malta Festival Poznań - artyści wykreują nowy ład światowy

Michael Nyman
Fotorzepa
Twórca teatralny Tim Etchells, legenda muzyki filmowej Michael Nyman i nasz Paweł Mykietyn będą głównymi aktorami poznańskiej Malty.

W skrócie Malta Festival Poznań prezentuje się w tym roku następująco: 259 wydarzeń, 533 artystów i uczestników z 22 krajów w 35 miejscach miasta. Liczący 25 lat festiwal to największa interdyscyplinarna impreza w kraju, która, jak widać, zamierza taką pozostać.

Znamy już najważniejszych bohaterów tegorocznej edycji, którzy między 8 a 28 czerwca pojawią się na scenach Poznania. To przede wszystkim Brytyjczyk Tim Etchells, którego kierownictwo Malty poprosiło, by został kuratorem głównej idei tegorocznej Malty – Nowy Ład Światowy.

– Chciałbym przypomnieć ostatnie trzy dekady Europy, od przemian Gorbaczowa, pokazać, co zyskaliśmy, ale i jakie nowe zagrożenia się pojawiły – mówił wczoraj na spotkaniu w Warszawie Tim Etchells.

Należy on do najważniejszych twórców europejskich. Do Poznania przyjedzie jego legendarna już grupa Forced Entertainment ze spektaklem „Tomorrow's Parties". Będzie też można obejrzeć przedstawienia Portugalczyka Tiago Rodriguesa i holenderskiej grupy Schwalbe oraz „The Future Show" pisarki i performerki Deborah Paerson. Swoistą puentą Nowego Ładu Światowego stanie się zaprojektowany przez Etchellsa neon „Never sleep", który pojawi się na poznańskiej Starej Rzeźni.

Muzycznego minimalisty Michaela Nymana, twórcę ścieżek dźwiękowych do filmów Petera Greenawaya czy „Fortepianu" Jane Campion, nie trzeba w Polsce przedstawiać. Ma u nas wielu fanów. Na Malcie był 20 lat temu, teraz przyjedzie ponownie, ale po raz pierwszy ze swoim zespołem szykuje wielki plenerowy koncert nad Jeziorem Maltańskim 27 czerwca.

Fascynująco zapowiada się prapremiera opery „Czarodziejska góra", którą na zamówienie dyrekcji festiwalu komponuje Paweł Mykietyn. Oparta jest na powieści Tomasza Manna, reżyseruje Andrzej Chyra, twórcą scenografii jest Mirosław Bałka. Zestaw realizatorów jest zatem znakomity, a w obsadzie też jest wielu świetnych wykonawców.

Malta oferuje też inne koncerty, a także literacki tydzień oraz specjalny program dla dzieci. Od kilku lat imprezą towarzyszącą jest Stary Browar Nowy Taniec, prezentujący najnowsze trendy w światowej sztuce tańca.

Więcej i program:
www.malta-festival.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA