fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kosmicznie szybka rekrutacja na dyrektora

Bloomberg
Państwowa Agencja Kosmiczna dała dwa dni kandydatom na dyrektora. Ekspert: Naruszono prawo

Powstająca właśnie w Gdańsku Polska Agencja Kosmiczna na stronach Kancelarii Premiera ogłosiła nabór na dyrektora biura organizacyjnego. Musi robić konkurs, bo jest jednostką publiczną. Chętnym, na złożenie aplikacji dała... dwa dni.

- W pewnym sensie naruszono prawo - ocenia Krzysztof Izdebski z Watchdog Polska.

Ogłoszenie o naborze ukazało się w środę, 31 marca o północy, termin złożenia dokumentów - do 3 kwietnia, do piątku, w biurze podawczym Kancelarii Premiera.

W ciągu dwóch dni kandydaci na dyrektora musieli skompletować: życiorys i list motywacyjny, oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji, oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych a także kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, kopię poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „tajne" lub oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych do tego kopie świadectw pracy, zaświadczeń, zakresów obowiązków lub innych dokumentów potwierdzających wymagane niezbędne doświadczenie zawodowe (długość i rodzaj).

W ciągu dwóch tygodni na stronę było ponad 2300 wejść. W ogłoszeniu napisano: "Oferty otrzymane lub uzupełniane po terminie nie będą rozpatrywane (decyduje data wpływu do KPRM)".?Art. 15 ustawy o Agencji mówi wyraźnie, że nabór na stanowiska musi być "otwarty i konkurencyjny".

- To nie jest ani otwarty ani konkurencyjny nabór, który daje osobie chcącej złożyć aplikację, uczciwy czas na przygotowanie i dostarczenie dokumentów. Taka osoba jest bez szans - wskazuje Krzysztof Izdebski z Watchdog Polska.

Choć minęły trzy tygodnie, w BIP Kancelarii Premiera nie pojawiła się informacja o wynikach naboru, choć dyrektora wybrano.

W sekretariacie PAK poinformowano nas, że rekrutacja została zakończona. - Prof. Marek Banaszkiewicz (pełniący obowiązki prezesa PAK - przy. aut.) nie jest obecny, nie ma z nim kontaktu, jest na konferencji. Będzie w poniedziałek - poinformowano nas w sekretariacie.

KPRM 15 kwietnia ogłosiła też nabór na stanowisko prezesa PAK. I dała kandydatom 12-dniowy termin na składanie dokumentów. Ustawa o PAK wprost nakazuje bowiem, że kandydaci na stanowisko prezesa Agencji mają termin na składanie dokumentów 10 dni od dnia ogłoszenia. ?Kancelaria Premiera nie odpowiedziała "Rzeczpospolitej" ani kogo wybrano na stanowisko dyrektora biura organizacyjnego Agencji ani jakimi powodami kierowano się wyznaczając dwudniowy dzień rekrutacji.

Polska Agencja Kosmiczna w Gdańsku ma mieć siedzibę w Parku Naukowo-Technologicznym. Budżet ma wynieść 10 mln zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA