fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rusza proces Oskara Groeninga - "księgowego z Auschwitz"

Obóz koncentracyjny Auschwitz
Fotorzepa/ Piotr Guzik
Przed sądem w niemieckim Lüneburgu rozpoczął się dziś proces 93-letniego Oskara Groeninga, oskarżonego o pomocnictwo w zamordowaniu 300 tys. osób.

Oskar Groeining to były strażnik więzienny obozu w Auschwitz. Znany jest też pod pseudonimem "księgowy z Auschwitz". Był rzekomo odpowiedzialny za liczenie pieniędzy skonfiskowanych więźniom przywożonym do obozu.

Oskarżyciele w Lüneburgu na północy Niemczech twierdzą także, że Groening chował bagaże ofiar Auschwitz przed nowo przybyłymi, by ukrywać przed nimi informacje o tym, jaki los spotka ich w obozie.

W 2014 r. Groening został oskarżony o pomoc w zamordowaniu 300 tys. osób w okresie służby w Auschwitz-Birkenau, którą rozpoczął, gdy miał 21 lat.

Groening przyznał, że uczestniczył w masowym zabójstwie Żydów, jednak zaprzeczył temu, był miał w nim współudział. Swoją rolę opisał jako bycie "małym trybikiem w maszynie". "Jeśli przyznam swoją winę, to będę winny, ale nie powiem tego dobrowolnie. Według prawa jestem niewinny" - powiedział Groening w 2005 roku w rozmowie z "Der Spiegel".

Zdaniem izraelskiego historyka Efraima Zuroffa zwanego "ostatnim łowcą nazistów", fakt, że Groening publicznie mówił o swojej roli w obozie w Auschwitz "to ważny element rozprawy z przeszłością historyczną".

Źródło: www.bbc.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA