fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Ile wynosi rata kredytu

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Marzec był szczęśliwy dla osób zadłużonych na mieszkania w złotychoraz w euro.

- Kredytometr – przygotowany przez analityków Comperii.pl – informuje, jak w danym okresie zmieniała się wysokość rat kredytów hipotecznych w wysokości 200 tys. zł, których okres spłaty wynosi 30 lat. Modelowe zobowiązania zostały zaciągnięte w październiku 2008 roku w złotych we frankach szwajcarskich, euro i dolarach amerykańskich.

– Marzec przyniósł długo oczekiwaną obniżkę stóp procentowych przeprowadzoną przez NBP. Główna stopa procentowa spadła o 50 pkt bazowych. Tym samym znalazła się na najniższym poziomie w całej historii polskiego rynku finansowego – przypomina Jacek Kasperczyk, analityk Comperii.pl.

- Obniżka stóp procentowych przeprowadzona przez NBP była bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych wyrażonych w złotych. Ostatni odczyt raty takiego zobowiązania okazał się niższy od tego sprzed miesiąca o 18 złotych i wyniósł 806 złotych. Jest to efekt spadku rynkowej stopy WIBOR 3M, która w ciągu ostatnich 30 dni obniżyła się z 1,81 proc. do 1,65 proc.

– Marzec okazał się szczęśliwy także dla osób zadłużonych w euro. Miesięczny spadek średniego bankowego kursu sprzedaży EUR/PLN z 4,30 zł do 4,20 zł spowodował, że obecna rata modelowego zobowiązania w tej walucie wynosi 778 złotych i jest o 18 złotych niższa niż w lutym – wylicza Kasperczyk.

- Dodaje, że powodów do radości nie mają natomiast posiadacze kredytów hipotecznych wyrażonych we franku szwajcarskim i dolarze amerykańskim. Na skutek niekorzystnych zmian kursów walutowych raty tych zobowiązań są dziś wyższe niż przed miesiącem.

- O ile w przypadku CHF aktualne obciążenie wzrosło o około 13 złotych, o tyle rata kredytu w USD jest dziś wyższa aż o 23 złote. Ostatnie odczyty tych zmiennych wyniosły odpowiednio 1061 zł (frank) i 1057 zł (dolar) – podaje Comperia.pl.

– W najbliższym czasie nie należy oczekiwać zbyt dużych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Stabilne zachowanie polskiego złotego względem najważniejszych walut obcych oraz zakończenie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez NBP będą wpływały bowiem stabilizująco na poziom rat wszystkich analizowanych zobowiązań mieszkaniowych – prognozuje Jacek Kasperczyk.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA