fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2014: Ślub z osobą która korzystała z ulgi odsetkowej pozbawi odliczenia

www.sxc.hu
Jeśli podatnik korzysta z ulgi odsetkowej, a w 2014 r. zawarł związek małżeński z osobą, która korzystała kiedyś z ulg mieszkaniowych, pożegna się z preferencją.

Obecnie z ulgi odsetkowej mają prawo korzystać już tylko ci szczęśliwcy, którzy w odpowiednim czasie zadłużyli się na mieszkanie czy dom. Prawo do odliczenia na zasadzie praw nabytych mają podatnicy, którzy w latach 2002–2006 zawarli z bankiem lub SKOK umowę kredytu (pożyczki mieszkaniowej).

Ulga odsetkowa daje wymierne korzyści, bo pozwala odliczyć znaczną część odsetek zapłaconych w danym roku podatkowym od kredytu czy pożyczki zaciągniętej na własne lokum. Była jednak i wciąż jest obwarowana wieloma warunkami. Kilka z nich dotyczy małżonków.

Pierwszy z nich dotyczy podatkowej historii małżonka. Ustawodawca zastrzegł, że z ulgi odsetkowej może skorzystać tylko ten podatnik, który nie korzystał i nie korzysta z tzw. starych ulg mieszkaniowych. Ten warunek został rozciągnięty także na małżonka. I tu pojawia się problem. Może się bowiem zdarzyć, że podatkowa historia męża czy żony przekreśli prawo do odliczenia odsetek. Wpływ na ulgę ma bowiem także to, jak z fiskusem mąż czy żona rozliczali się przed ślubem. Warto o to zapytać i upewnić się, czy małżonek w przeszłości nie korzystał z jednej ze starych ulg mieszkaniowych (m.in. na kasę mieszkaniową).

Przykładowo jeśli podatnik w 2014 r. wziął ślub z osobą, która w przeszłości korzystała z ulgi na kasę mieszkaniową, straci prawo do odliczania odsetek. W rozliczeniu za 2014 r. straci część korzyści, w kolejnym roku podatkowym w ogóle nie będzie miał prawa do odliczenia odsetek. Co do rozliczenia za rok zawarcia związku małżeńskiego z osobą, której historia podatkowa wyklucza kontynuowanie ulgi, stanowisko fiskusa było skrajnie niekorzystne. Urzędnicy uważali, że podatnik traci prawo do odliczenia za cały rok. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika jednak, że częściowo może rozliczyć ulgę. W jednym z wyroków sąd stwierdził, że w takiej sytuacji fiskus powinien uznać prawo podatniczki do proporcjonalnego skorzystania z ulgi odsetkowej za okres od zawarcia umowy kredytowej do dnia zawarcia związku małżeńskiego, tj. za okres, w którym osobiście nabyła prawo do jej zastosowania (por. wyrok WSA w Warszawie, III SA/Wa 2707/11).

O ile ślub może pozbawić prawa do ulgi, o tyle rozwód może je przywrócić. Z taką interpretacją zgadza się nawet fiskus. Rozwód z osobą, której podatkowa historia pozbawiła prawa do ulgi, oznacza, że odpada przeszkoda w odliczaniu. Podatnikowi nie można już zarzucić, że jego małżonek korzystał ze starych odliczeń mieszkaniowych. W konsekwencji, jeśli spełnia wszystkie pozostałe warunki, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego może wrócić do odliczania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA