fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Na polską wieś trafiło już 34,5 mld euro z UE

Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej na polską wieś trafiło 34,5 mld euro z Unii Europejskiej.
Bloomberg
Od wejścia Polski do Unii Europejskiej do końca 2014 r. napłynęło do nas prawie 34,5 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – wynika z danych resortu finansów. Tylko w ubiegłym roku było to 5,1 mld euro.

Te pieniądze trafiają przede wszystkim do rolników, którzy korzystają z tzw. dopłat bezpośrednich. Napłynęło ich do Polski już 18 mld euro. Polscy rolnicy od początku korzystają jednak z dwóch filarów Wspólnej Polityki Rolnej: dopłat oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym transfer z Unii Europejskiej wyniósł do tej pory 14,2 mld euro. Dotychczas z programu skorzystało 300 tys. gospodarstw rolnych.

Jak mówił w jednym z wywiadów dla „Rzeczpospolitej" Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, za pieniądze z Brukseli zmodernizowaliśmy polskie rolnictwo, które z zacofanego i niekonkurencyjnego stało się jednym z nowocześniejszych w Europie. W ciągu dziesięciu lat produkcja rolna wzrosła niemal o 100 proc., a eksport z 4,5 mld euro w 2002 r. do 20 mld euro w 2013 r.

Z kraju o niedoborze żywności, deficytowym w zakresie jej produkcji, staliśmy się eksporterem netto na poziomie powyżej 6 mld euro, wliczając w to przedsprzed...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA