Kultura

Duńczyk Mads Nissen laureatem World Press Photo 2015

Nagrodę World Press Photo za zdjęcie roku otrzymał Mads Nissen za zdjęcie "Jon and Alex".
World Press Photo
Jury międzynarodowego konkursu World Press Photo po raz 58. wybrało zdjęcie roku. Nagrodę otrzymał Mads Nissen za fotografię "Jon and Alex".

Zdjęcie przedstawia parę gejów - Jona i Alexa - podczas jednego z intymnych momentów. Fotografia została zrobiona w Petersburgu.

Podpis pod zwycięskim zdjęciem mówi o tym, że "życie gejów, lesbijek, osób biseksualnych lub transseksualistów staje się coraz trudniejsze w Rosji. Mniejszości seksualne doświadczają legalnej dyskryminacji, nękania, a nawet przemocy ze strony grup konserwatywnych i nacjonalistycznych".

Jeden z członków jury konkursu Michele McNally, dyrektor działu fotografii w New York Times, powiedział o zwycięskim zdjęciu: "Zwycięskie zdjęcie musi być ascetyczne, mieć potencjał do tego, by stać się ikoną. To zdjęcie jest silnie ascetyczne, ma w sobie człowieczeństwo".

Mads Nissen urodził się w Danii w 1979 roku. Studiował w Duńskiej Szkole Dziennikarstwa w Kopenhadze. W latach 2004-2006 pracował jako fotograf w duńskiej gazecie Politiken oraz równocześnie jako freelancer publikował zdjęcia m.in. w Newsweeku,Time, Der Spiegel, Stern i Sunday Times.

Nissen jest laureatem Duńskiej Press Photo w latach 2007 i 2010 oraz zdobywcą World Press Photo 2011.

Wśród laureatów nagrody World Press Photo 2015 jest też Polak. Kacper Kowalski otrzymał nagrodę w kategorii Projekty długoterminowe za zdjęcie przedstawiające z lotu ptaka wysepkę na jeziorze niedaleko Gdyni. Zdjęcie stanowi część projektu "Efekty uboczne", dokumentującego skomplikowaną zależność między naturą a działalnością człowieka z niecodziennej, "ptasiej" perspektywy.

Źródło: World Press Photo

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL