fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Kreml ratuje rosyjskie firmy

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Ucieczka kapitału, inflacja i kurcząca się gospodarka - dają się we znaki rosyjskim firmom. Kreml opracował właśnie listę 199 koncernów i firm, którym może zostać udzielona pomoc z budżetu. Na liście są też Rosneft i Gazprom.

Lista zawiera 199 firm, które według rosyjskiego rządu, maja "strategiczne znaczenie" dla funkcjonowania państwa i gospodarki - poinformowało ministerstwo gospodarki.

Rosja przygotowuje się do pierwszej od 2009 recesji. Ucieczka kapitału i inflacja, które są efektem sankcji, stają się coraz bardziej dotkliwe. Z powodu ograniczenia sankcjami dostępu do zagranicznych kredytów, rosyjskie firmy są skazane na finansowanie wewnętrzne, które jest ograniczone. Rosyjski rząd tworząc listę stara się zabezpieczyć najbardziej istotne firmy przed ewentualnymi kłopotami finansowymi.

Na liście firm strategicznych znalazły się min takie koncerny jak Gazprom, Rosneft, które są największymi płatnikami do budżetu rosyjskiego i największymi pracodawcami w kraju. Poza tym na liście są też linie lotnicze, koncerny chemiczne, spożywcze oraz sieci handlowe.

Wsparcie dla tych firm ma ustabilizować gospodarkę i zminimalizować skutki kryzysu - podkreśla ministerstwo gospodarki. Jednocześnie ostrzega, że firma, która znajdzie się na tej liście nie może liczyć na automatyczna pomoc finansową z państwowego budżetu.

W styczniu tego roku rosyjski rząd podniósł prognozy wysokości kosztów koniecznych do działań antykryzysowych. Ogólne koszty oszacowano na 2,34 biliona rubli (31 mld euro). Wcześniejsze prognozy mówiły o 1,4 bln rubli. Działania antykryzysowe obejmują m.in. wsparcie dla producentów samochodów oraz rekapitalizacji banków. W tym roku ministerstwo finansów przygotowało plan ratunkowy o wartości 170 mld rubli.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA