fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szwajcaria miała w ub.r. rekordową nadwyżkę handlową

Bloomberg
Szwajcaria odnotowała w 2014 r. największą w historii nadwyżkę handlową. To sugeruje, że kurs franka był niedowartościowany.

Dane, które opublikował we wtorek Szwajcarski Federalny Urząd Celny, rzucają nowe światło na decyzję tamtejszego banku centralnego (SNB) z połowy stycznia, aby porzucić politykę obrony franka przed umocnieniem.

Gdy Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił, że nie będzie już blokował spadku kursu euro we frankach poniżej 1,20, wywołując spadek notowań wspólnej waluty nawet do 0,8 franka, helweccy eksporterzy lamentowali, że to zdławi ich konkurencyjność międzynarodową i zrujnuje w efekcie rodzimą gospodarkę.

Ale nawet przy kursie 1,20 franka za euro szwajcarska waluta była zdecydowanie mocniejsza niż przed ostatnim kryzysem finansowym, gdy kurs ten oscylował między 1,4 a 1,7 franka. Tak ostre umocnienie w trakcie kryzysu nie wykoleiło jednak szwajcarskiego sektora eksportowego.

W 2014 r. wartość eksportu alpejskiego kraju wzrosła o 3,5 proc., do rekordowych 208 mld franków. Był to już piąty z rzędu wzrost tego wskaźnika. Nowe rekordy osiągnęła m.in. sprzedaż d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA