fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS bardziej przyjazny przy zakładaniu firmy

www.sxc.hu
Od 1 grudnia 2014 r. osoba, która rozpoczyna działalność i podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, będzie mogła automatycznie założyć konto płatnika składek.

Osoby startujące w biznesie jako formę swojej aktywności wybierają najczęściej indywidualną działalność gospodarczą. Jest ona bowiem stosunkowo prosta i nie wymaga od założycieli dużego kapitału początkowego. Przedsiębiorcą jest wtedy osoba fizyczna.

Konieczny wpis...

Również procedura rejestracji jednoosobowej firmy nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można złożyć przez internet albo za pośrednictwem najbliższego urzędu gminy. Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. Aby zarejestrować taki biznes, nie trzeba zatem osobiście przychodzić do organu rentowego.

Tej wizyty nie uda się jednak uniknąć w razie zatrudnienia pracowników, bo trzeba ich zgłosić do ubezpieczeń. Oczywiście adept biznesu musi do nich zgłosić również siebie na druku ZUA lub ZZA. Może go przekazać w formie elektronicznej (jeśli będzie opatrzony bezpiecznym ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA