fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Co w exposé powie Schetyna

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Krzysztof Lokaj Krzysztof Lokaj
Szef dyplomacji ma mówić m.in. o wpływie katastrofy smoleńskiej na relacje z Rosją i zaapeluje do opozycji o współpracę – dowiaduje się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.
W czwartek o godz. 13 minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna przedstawi w Sejmie informację rządu o zadaniach polityki zagranicznej na lata 2014–2015.
Szef MSZ zaprezentuje posłom stan relacji zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z kryzysem na Ukrainie. Schetyna ma również odnieść się do spraw ekonomicznych, mówiąc o tym, jak polska gospodarka korzysta z unijnych funduszy i jak dyplomacja wesprze jej rozwój po 2020 r., gdy skończą się pieniądze z hojnego dla nas obecnego budżetu Unii Europejskiej.
Z naszych informacji wynika, że nowy szef dyplomacji podsumuje wydarzenia na Ukrainie w ciągu ostatniego roku. Przedstawi też diagnozę trudnych relacji z Rosją: co nas dzieli, jak również pola, na których współpraca układa się dobrze.
Wystąpienie ma dotyczyć także wpływu katastrofy smoleńskiej na stosunki z Moskwą, efektów niedawnego szczytu sojuszu północnoatlantyckiego w Newport i perspektyw wcielania w życie podjętych tam przez NATO zobowiązań.
Schetyna ma zaproponować nowe spojrzenie na wspólną europejską politykę bezpieczeństwa i obrony. Ma zachęcić Europę, by kryzys ukraiński i syryjski stały się impulsem dla ożywienia polityki sąsiedztwa, Partnerstwa Wschodniego i polityki bezpieczeństwa.
Szef dyplomacji ma również zaapelować do opozycji o współpracę przy realizowaniu strategicznych założeń polityki zagranicznej. Przypomni, że jest ona skuteczna, gdy jest konsekwentna i długofalowa, a także nie podlega bieżącym sporom politycznym.
Minister przedstawi informację rządu, a nie informację szefa MSZ. Wynika to z faktu, że tradycyjnie minister spraw zagranicznych swoje tzw. exposé  wygłasza wiosną. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, Schetyna planuje kontynuowanie tej tradycji i wiosną przedstawi kolejny raz główne kierunki polityki zagranicznej.
Przed sejmowym wystąpieniem minister spotka się z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, która z pierwszą wizytą zagraniczną przyjeżdża właśnie do Warszawy.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA