fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Celnicy coraz skuteczniejsi w walce z tytoniową szarą strefą

Fotorzepa, MW Michał Walczak
W 2013 r. Służba Celna wykryła 460 ton nielegalnego tytoniu, ?czyli ponad dwa razy więcej niż w roku poprzednim.
Służby Celne w Strategicznym planie kontroli na 2014 r." na pierwszym miejscu wymieniają papierosy, na drugim tytoń do palenia, cygara i cygaretki, a na trzecim susz tytoniowy. A co dokładnie robią? Nie tylko prześwietlają podejrzane bagaże na granicy, ale także sprawdzają bazary i monitorują handel w sieci.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 27953 przyznaje, że podejmuje szeroko zakrojone działania służące zwalczaniu nieprawidłowości w branży tytoniowej.
– Zaliczenie określonego obszaru do zadań priorytetowych intensyfikuje działania kontrolne – podkreśla wiceminister finansów Jacek Kapica.
Służba Celna zwiększyła obsadę na wschodnich przejściach granicznych i wzmocniła kontrole. Otrzymała także urządzenia RTG do prześwietlania środków transportu drogowego i kolejowego, detektory przemytu oraz inny sprzęt do prowadzenia rewizji celnych. Sprawdza też miejsca dystrybucji nielegalnych wyrobów tytoniowych, takie jak bazary i targowiska.
W 2011 r. funkcjonariusze celni wykryli 116,2 tony nielegalnego tytoniu, w 2012 r.   188,2 tony, natomiast w 2013 r. 460,3 tony.
Celnicy monitorują również strony internetowe w poszukiwaniu ogłoszeń o nielegalnej dystrybucji wyrobów akcyzowych. W ten sposób identyfikują rocznie ok. 2 tys. podmiotów zajmujących się nielegalną sprzedażą wysyłkową.
Według Ministerstwa Finansów wzmożone kontrole polskich celników na wschodniej granicy sprawiły, że nielegalne papierosy napływają teraz do Europy głównie poprzez jej południowe obszary, Grecję i Włochy. Jednocześnie ich liczba systematycznie spada. Resort tłumaczy to wzrostem legalnej sprzedaży.
Podobne działania, prowadzące do zajęcia wyrobów pochodzących m.in. z przemytu, prowadzi kontrola skarbowa. W 2013 r. kontrolerzy zajęli 4,9 mln  sztuk papierosów, 18,5 tony  tytoniu i 1,5 tony suszu tytoniowego.
Efektem tych działań jest wzrost wpływów z akcyzy od wyrobów tytoniowych, mimo że systematycznie spada liczba palaczy. W 2010 r. do budżetu wpłynęło z tego tytułu 17,4 mld zł, w 2011 r. 18,2 mld zł, w 2012 r. 18,5 mld zł, a w 2013 r. osiągnęły poziom 18,2 mld zł.
– Na 2015 r. resort finansów nie zaplanował podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe – poinformował Kapica. – To dlatego, że osiągnęliśmy już unijne minimum, jakim jest 90 euro akcyzy na 1000 sztuk  papierosów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA