fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Oszustwa na policjanta i na wnuczka - policja przestrzega starsze osoby

Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
Przestępcy wyłudzający pieniądze metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż krzywdzą starszych mieszkańców Warszawy. Policja prosi, by ostrzegać krewnych przed oszustami.
Tylko w tym roku stołeczni policjanci zatrzymali już 86 osób, które oszukiwały starszych ludzi metodą na „wnuczka" i „policjanta". Decyzją sądów 32 z nich zostały tymczasowo aresztowane. Przestępcy oszukali 293 osoby. 178 osób zgłosiło policjantom, że usiłowano je oszukać.
Pokrzywdzeni stracili blisko 10 milionów złotych.
- Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach - apeluje policja.

Bardziej perfidni

Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą "na wnuczka" działają w stolicy od około 10 lat. Pomimo zatrzymania wielu z nich, policja wciąż odbiera sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.
Ostatnio oszuści upodobali sobie metodę na "policjanta". To zmodyfikowana metoda "na wnuczka". Tak, jak wcześniej oszust dzwoni na numer stacjonarny i nawiązuje rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywa połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Oszust wmawia, że dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na "wnuczka". W rzeczywistości jest to członek szajki. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły dopiero wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą przestępców.
Sprawcy takich oszustw są zwykle zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety policja wciąż jest informowana o kolejnych pokrzywdzonych. Nieświadome podstępu starsze osoby niekiedy przekazują przestępcom oszczędności całego życia.

Rozmawiajmy ze starszymi

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego właśnie Komenda Stołeczna Policji oraz Urząd m.st. Warszawy rozpoczęły dużą akcję informacyjną, której głównym celem jest uświadomienie osobom starszym grożących im niebezpieczeństw.
- Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy - informuje policja.

Jak nie dać się oszukać?

Policja przygotowała scenariusz możliwego działania oszustów oraz porady dla osób, które odbiorą od nich telefon:
• dzwoni telefon
• ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym... coś się wydarzyło: wypadek, choroba
• rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
• ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów...
• pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
• pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
• rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu
Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz...
Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję... już wiesz, że dałaś/eś się oszukać... Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!
Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:
• jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
• policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
• nie działaj pochopnie pod presją czasu
• po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
• jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112
Komenda Stołeczna Policji uruchomiła też specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za "wnuczka", "krewnego" lub "policjanta – funkcjonariusza CBŚ". Telefonować można pod nr 22 60-33-222.
Źródło: policja.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA