fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: Koniunktura przemyśle w sierpniu oceniana korzystnie

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest korzystnie, podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z badania GUS.
GUS podał, że w sierpniu i lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5.
"Podobnie jak przed miesiącem poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.
Według badania, oceny bieżącego portfela zamówień są nieznacznie pozytywne, na co wpływa mniejszy niż przed miesiącem spadek zagranicznego portfela zamówień i nieco większy niż w lipcu wzrost krajowego portfela zamówień.
"Przewidywania w tym zakresie są bardziej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Diagnozy i prognozy produkcji są pozytywne, nieco lepsze od zgłaszanych w lipcu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Tempo wzrostu należności od kontrahentów jest niewielkie, podobne do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest lepiej niż przed miesiącem, ale nadal nieznacznie negatywnie, odpowiednie pozytywne prognozy są zbliżone do przewidywań formułowanych w lipcu. W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może zwiększyć się w niewielkim stopniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zamian" - napisano.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA