fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

"Joanna" z szansą na nominację do Oscara

"Joanna"; reż. Aneta Kopacz
Wajda Studio
Dokument w reżyserii Anety Kopacz otrzymał dwie nagrody podczas zakończonego 23 czerwca Palm Springs International Shortfest.
„Joanna" została uznana za najlepszy dokument krótkometrażowy oraz dostała nagrodę Greater Palm Springs Convention & Visitors Bureau Grand Jury Prix. Dzięki zdobytym nagrodom dokument ma szansę walczyć o nominację do Oskara.
W piątek 20 czerwca dobiegła końca piąta edycja macedońskiego festiwalu MakeDox. Festiwal przyniósł kolejne laury dokumentowi Anety Kopacz "Joanna". Film zdobył nagrodę Special Moral Approach Award.
W uzasadnieniu werdyktu jurorzy stwierdzają: „film ten jest niezwykłym poematem wizualnym o ostatnich dniach Joanny, jej nieuleczalnej chorobie i relacjach rodzinnych, a także o prostych i cennych wartościach życiowych, które przekazuje swojemu małemu synkowi. Historia opowiedziana jest w subtelny, etyczny i pełen godności sposób. Pomimo trudnej sytuacji głównej bohaterki, w filmie udało się umiejętnie uniknąć patosu i sensacjonalizmu. Co więcej, w dokumencie tym można też odnaleźć ważne zasady etyczne w samym podejściu do historii – bezpośrednim spojrzeniu na brutalność życia z niesłychaną radością i spokojem. Ukazanie w filmie osobistej rozpaczy wymyka się z pułapki manipulacji i szukania sensacji i ukazuje publiczności niezachwiane zasady moralne".
W czerwcu ten wyprodukowany przez Wajda Studio film zdobył główną nagrodę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych festiwalu Ismailia, Małą Statuetkę – Bramę Wolności na Gdańsk DocFilm Festival oraz wyróżnienie na festiwalu Docs Barcelona. Wcześniej w tym roku „Joannę" nagrodzili jurorzy oraz publiczność ukraińskiego festiwalu Docudays UA, Festiwalu Filmów Kobiecych w Creteil, a także publiczność Europejskich Spotkań Filmów Średniometrażowych we francuskim Brive.
Czytaj więcej na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Źródło: SFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA