fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Afera taśmowa

PiS apeluje do prezydenta o odwołanie rządu

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym prosi o „przestrzeganie konstytucji”. Zdaniem Kaczyńskiego, prezydent „powinien publicznie stwierdzić, że ten rząd musi odejść”.
Jarosław Kaczyński przyznał, że "jesteśmy w szczególnym momencie. Trwa test polskiej demokracji i polskiego ustroju".
- Ten rząd musi odejść. Jako obywatel, poseł i szef głównej partii opozycyjnej miałem obowiązek zwrócić się do prezydenta z apelem – przyznał prezes PiS.
Jak przyznał Kaczyński na konferencji prasowej, w Polsce istnieje pewna grupa – „sitwa". „Ta sitwa chce utrzymać władzę kosztem wolności Polaków" – przyznał prezes PiS. Jak dodał, prezydent musi wybrać, czy jest częścią tej sitwy.
Kaczyński powiedział, że prezydent może zwrócić się z orędziem do Sejmu. "W ramach takiego orędzia może powiedzieć wszystko co jest potrzebne, co w takiej sytuacji powinien powiedzieć". Zdaniem Kaczyńskiego, prezydent może przedstawić swe stanowisko również w innej formie.
Prezes PiS powiedział, że władza gotowa jest na działania, które nie mieszczą się w ramach demokracji.
- Ten system, ta sitwa, gotowa jest się bronić za każdą cenę. Nawet za cenę Polaków do podmiotowości politycznej i wolności - przyznał Kaczyński. Jak dodał, "dlatego, że tak jest i że wczoraj Tusk próbował tą sytuację obronić, zwróciłem się do Prezydenta RP z listem".
Prezes PiS odniósł się także do kwestii powołania komisji śledczej ds. taśm. Zdaniem Kaczyńskiego, taka komisja "miałaby sens tylko wtedy, gdyby była prowadzona przez opozycję".
Kaczyński wypowiedział się także na temat ustawy o NBP. Jego zdaniem, "prace nad ustawą o Narodowym Banku Polskim są tak bardzo obciążone politycznie, swego rodzaju działalnością lobbystyczną - która jest całkowicie poza przepisami prawa, konstytucji, że powinny być przerwane".
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA