fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Z prawem jazdy kategorii B będzie można jeździć na motocyklu

www.sxc.hu
Kierujący autami osobowymi z co najmniej trzyletnim stażem poprowadzi nie tylko skuter, ale także motocykl z silnikiem do 125 cm sześc.
Senatorowie znacząco rozszerzyli w piątek nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Pierwotnie przewidywała ona, że uprawnienia posiadaczy praw jazdy kat. B z co najmniej trzyletnim stażem obejmą także możliwość kierowania jednośladami z silnikiem do 125 cm sześc. pod warunkiem, że mają one automatyczną skrzynię biegów. Senatorowie stwierdzili jednak, że bezprawnie faworyzuje to producentów skuterów, gorzej traktując wytwórców motocykli z manualną skrzynią biegów. Uchwalili więc poprawkę do projektu, który wykreśla ograniczenie dotyczące automatycznej skrzyni biegów.
Wiceminister infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz tłumaczył senatorom, że to ograniczenie wynika ze względów bezpieczeństwa. Nie przekonało ich to jednak.
Jeszcze za wcześnie na kupowanie motocykli. Nowela wraca teraz do Sejmu, który może odrzucić senackie poprawki. Jeśli tego nie zrobi, zmiany wejdą w życie w ciągu 30 dni od opublikowania przepisów.
Etap legislacyjny: po poprawkach Senatu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA