fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Petr Pavlensky "Anonimowy nacjonalista"

Petr Pavlensky, Anonimowy nacjonalista, 2013, wideo, 3 min 8 s
MOCAK
Artysta wizualny i aktywista polityczny Petr Pavlensky (Piotr Pawlenskij) reprezentuje nową falę sztuki protestu i twórczości dysydenckiej w Rosji. Wernisaż jego wystawy "Anonimowy nacjonalista" odbędzie się 4 maja w MOCAK-u.
Przedstawiciele tego nurtu, do którego należą między innymi grupy Pussy Riot i Wojna, sięgają po mocne środki wyrazu w performansach i akcjach oraz wykorzystują swoje ciała, aby walczyć z dyktaturą i uciskiem władzy. Bezkompromisowo i z obywatelskim nieposłuszeństwem stwarzają sytuacje, które rzucają radykalne wyzwanie mentalności państwa i panującemu systemowi.
Wystawa "Anonimowy nacjonalista" opowiada o prawdziwym wydarzeniu, w którym doszło do morderstwa w cywilnych warunkach, ale z militarystycznych pobudek. Widzimy tors młodego mężczyzny, którego nagie ciało nosi ślady brutalnej przemocy, bez przebierania w słowach przywołującego owo tragiczne wydarzenie. Jego historia ujmuje istotę ideologii nacjonalistycznej bez usprawiedliwiających teorii narodowo-liberalnych i innych zaburzających obraz ozdobników.
KNIPSU to inicjatywa artystów z Bergen w Norwegii. Jest to lokalna przestrzeń sztuki i ruchoma scena dla wystaw, wydarzeń, projekcji filmów, koncertów, warsztatów, a także działalności wydawniczej. KNIPSU postawiło sobie za cel zapewnić interdyscyplinarną płaszczyznę twórczej wymiany i dialogu pomiędzy artystami ponad granicami państw. Jest prowadzone na zasadach współpracy i metody „zrób to sam" przez artystki Hilde Jørgensen i Mayę Økland od sierpnia 2010 roku. KNIPSU otrzymuje hojne wsparcie od Norweskiej Rady Sztuki oraz miasta Bergen.
Petr Pavlensky "Anonimowy nacjonalista"
Wernisaż: 4.5.2014, godz. 18:30
Czas trwania wystawy: 25.4–11.5.2014
Miejsce: Galeria Beta
Kuratorzy: Maya Økland, Hilde Jørgensen / KNIPSU we współpracy z Delfiną Jałowik / MOCAK
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA