fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Chiński łazik wraca do życia

Kłopoty Yutu zaczęły się podczas usypiania sprzętu na czas księżycowej nocy.
ESA
Księżycowy pojazd Yutu został przez specjalistów „obudzony” — podała chińska agencja Xinghua. Informacja ta pojawiła się zaledwie dzień po tym jak Chińczycy ogłosili koniec misji z powodu mechanicznej awarii łazika.
— Yutu powrócił do życia — zapewnił agencję Xinghua Pei Zhaoyu, rzecznik chińskiego programu księżycowego.
Rzecznik podkreślił, że łazik „ Jadeitowy królik" który zawdzięcza swoja nazwę królikowi — maskotce bogini księżyca z mitologii chińskiej, przywracany jest stopniowo do normalnego funkcjonowania. Na razie eksperci nie wiedzą, co było przyczyną „zapaści". Problemy pojawiły się 25 stycznia podczas wyłączania łazika na czas księżycowej nocy.
— Yutu wszedł w stan uśpienia w sposób nieprawidłowy — powiedział Pei Zhaoyu. — Eksperci nie byli pewni, czy łazik przetrwa ekstremalnie niską temperaturę. Teraz wiadomo, że nadal żyje i są szanse na to podejmie normalną pracę.
Na „Sina Weibo" — chińskim odpowiedniku Twittera pojawił się wpis użytkownika „Księżycowy Łazik Yutu" „Cześć, jest tam ktoś? ". natychmiast pojawiły się steki entuzjastycznych komentarzy chińskich internautów, którzy wcześniej słyszeli o awarii.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA