fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Duch tańca

TARAB - fot. Régis Golay - Federal Studio
Nowy Teatr
Nowy Teatr oraz Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia zaprasza w sobotę, 14 grudnia o godz. 20.00 na "Tarab" - spektakl tańca współczesnego.
W spektaklu Tarab muzyka i taniec łączą się ze sobą, tworząc hipnotyczny język ruchowy wyrażający pragnienie nieskończoności i wywołujący chęć włączenia się w to ekstatyczne przeżycie. Grupa dziesięciu tancerzy porusza się w stworzonym przez duet Cie 7273 stylu FUITTFUITT – pełnym wirtuozerii, ornamentalnym tańcu polegającym na nieprzerwanie rozwijającym się i nigdy niepowtarzającym się ruchu, któremu hipnotyczny rytm nadaje muzyka z akcentami arabskoandaluzyjskimi.
„Tarab" jest kluczowym pojęciem kultury arabskiej. Odnosi się do emocji powstałej w wyniku połączenia poezji, muzyki i duchowości. Tarab można porównać do groove w przypadku muzyki funk, do swingu w przypadku jazzu, do duende, jeżeli chodzi o flamenco – mówią twórcy spektaklu.
Zamierzeniem twórców było wywołanie w widzach pragnienia ciągłości tego ruchu i przywołanie emocji od najbardziej skrytych do tych najgwałtowniejszych.
Choreograficznym punktem wyjścia była analiza łagodnych linii i połączeń arabskie kaligrafii w konfrontacji z tradycją zachodniego tańca. W efekcie Tarab upodabnia się do hipnotycznego fresku, gdzie mnogość ruchów daje początek ekstazie i wolności.
Cie 7273 to szwajcarsko-francuski duet tańca współczesnego (Laurence Yadi i Nicolas Cantillon), który istniej od ponad 10 lat. Ich spektakle, począwszy od solo po spektakle z udziałem dwudziestu tancerzy, powstawały we współpracy artystycznej, między innymi z Ballet du Grand Théâtre z Genewy czy Swatch art collection. Zespół
zdobył wiele nagród, m.in. Prix Suisse de la danse et de la Chorégraphie w 2011, Prix de la fondation Lietchi pour les arts czy też Prix Choreographic captures de Joint adventures Tanzwerkstatt Europa.
W Polsce prezentował swoje prace m.in. na Festiwalu Ciało/Umysł (w 2005 i 2009 roku), w cyklu Plusy tańca w Teatrze.
Narodowym czy podczas Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca. Cie 7273 chętnie poszerza własne doświadczenia choreograficzne poprzez współpracę z tancerzami z innych rzeczywistości społecznych, politycznych i kulturowych.
W styczniu 2011 – w przededniu arabskich rewolucji – Cie 7273 odbyła tournée po Europie i Bliskim Wschodzie ze spektaklem Nil. Choreografowie Laurence Yadi i Nicolas Cantillon postanowili kontynuować wędrówkę przez kraje Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Podczas pobytu w Kairze w czerwcu 2013 zgłębiali tajniki tańca egipskiego, co dało początek spektaklowi Tarab.
Spektakl jest świętem tańca z okazji 10-lecia powstania Compagnie 7273. Obecnie prezentowany w ramach programu zamknięcia warszawskiego biura Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.
14.12.2013 20:00
Hala warsztatowa
Nowy Teatr / ul. Madalińskiego
Choreografia: Laurence Yadi, Nicolas Cantillon
Tancerze: Laurence Yadi, Luc Bénard, Nicolas Cantillon, Gildas Diquero, Ryan Djojokarso, Karima El Amrani, Victoria Hoyland, Lola Kervroedan, Aline Lopes, Margaux Monetti
Światło: Patrick Riou,
Kompozycje muzyczne nagranie i miksowanie: Jacques Mantica,
Kostiumy: Olga Kondrachina,
Partnerzy artystyczni: Graziella Jouan, Sir Richard Bishop, Nicolas Field,
Kierownik techniczny: Arnaud Viala,
Autorzy filmu dokumentalnego: Ahmed Abdel Mohsen, Sandra Gisy, Donkeyshot Filmproduction,
Komunikacja i grafika: Yona Lee (Design studio), Régis Golay (Federal)
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA