fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sposób rolników z UE na drastyczny wzrost zapotrzebowania na żywność

Do 2050 roku zapotrzebowanie na żywność na świecie może wzrosnąć nawet o około 60-70 procent - szacuje OECD. Zaś już do 2021 roku konsumpcja na świecie wzrośnie nawet o 30 procent – oceniają eksperci OECD – FAO.
W takiej sytuacji największa w UE organizacji zrzeszająca rolników i rolnicze instytucje – związki zawodowe, spółdzielnie – czyli Copa Cogeca uważa, że jednym z najlepszych sposobów jaki może dać możliwość sprostania takim wymaganiom żywnościowym są rodzinne gospodarstwa rolnicze.
Żeby jednak mogły spełnić tak olbrzymie zapotrzebowanie, choćby w części Copa-Cogeca wezwała Radę Europejską, Parlament i Komisję do zagwarantowania rolnikom m.in.:
- dostępu gospodarstwom rodzinnym do gruntów i zasobów naturalnych;
- zwiększenia inwestycji w sektor rolny;
- promowania badań i innowacji oraz przekazywania wiedzy rolnikom;
- stwarzania odpowiednich warunków do powoływania organizacji producentów (np. spółdzielni rolniczych);
- dostępu do odpowiednich szkoleń i edukacji, które zapewnią im konkurencyjną przyszłość;
- młodym rolnikom uzyskania wsparcia, które pomoże im stawić czoła trudnościom towarzyszącym rozpoczynaniu działalności.
Copa – Cogeca podkreśla, że: „Znaczna część z 25 mln osób znajdujących zatrudnienie w sektorze rolnym pracuje w gospodarstwach rodzinnych, które gwarantują większość z rocznej produkcji państw UE-28,
wartej ponad 400 mld euro. Stanowią one siłę napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich UE, a także np. w Afryce. W Europie często przechodzą one z pokolenia na pokolenie i wytwarzają w sposób zrównoważony zróżnicowaną żywność wysokiej jakości, by sprostać oczekiwaniom 500 mln konsumentów w UE, równocześnie dbając o środowisko naturalne".
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA