fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

NFZ: Karta zdrowotna dla każdego pacjenta

ROL
W 2015 r. NFZ wyda pacjentom ubezpieczeniowe karty z chipami, a lekarzom elektroniczne legitymacje.
Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (eKUZ), karta specjalisty medycznego, wirtualne skierowanie i recepta – takie usprawnienia dla pacjentów i lekarzy ma wprowadzić nowela ustawy o systemie informacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do konsultacji społecznych założenia.

Dla wszystkich

Przewidują one, że w drugiej połowie 2015 r. NFZ zacznie bezpłatnie wydawać wszystkim obywatelom eKUZ.  Będzie to plastikowy dokument z danymi identyfikującymi pacjenta, ale bez jego zdjęcia. Dokument ten trafi  nie tylko do ubezpieczonych, ale także do innych osób posiadających według baz danych NFZ  prawo do bezpłatnych usług medycznych. Chodzi o dzieci niezgłoszone przez rodziców do ubezpieczenia czy osoby korzystające z pomocy społecznej. Oznacza  to, że eWUŚ nie będzie jedynym narzędziem weryfikującym ubezpieczenie chorego.

Potrzebna zgoda

Za zgodą pacjenta eKUZ ma być także nośnikiem dodatkowych danych ratunkowych, np. grupy krwi czy stopnia inwalidztwa. Eksperci ostrzegają jednak przed zagrożeniami.
– Grupy krwi nie należy zapisywać na karcie i opierać się tylko na tych danych. Trzeba ją zawsze sprawdzać, aby nie doprowadzić do pomyłek przy transfuzji  – twierdzi dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia.
Plastikowa karta będzie też kluczem dostępu do innych wirtualnych danych pacjenta, zapisanych na jego indywidualnym koncie, np. o przebytych  chorobach, zażywanych lekach czy zajmowanych kolejkach do specjalistów.
Nowe rozwiązania chwalą lekarze.
– Karty z chipami usprawnią współpracę z  pacjentem. Będziemy mogli szybciej zorientować się, na co cierpi nieprzytomny chory, mając wgląd do jego danych – podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Wśród pacjentów nie widać jednak entuzjazmu.
– Karty chipowe nas nie uzdrowią. Ten projekt przykrywa tylko grubszy problem, jakim jest niekorzystne dla pacjentów wdrażanie dyrektywy transgranicznej i ograniczenie możliwości leczenia za granicą – mówi Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich. – To tam powinien być skierowany strumień pieniędzy – twierdzi.
Lekarze z kolei dostaną karty specjalisty medycznego. Będą to elektroniczne legitymacje z ich danymi. Maciej Hamankiewicz twierdzi, że teraz przez ich brak niejednokrotnie ma problemy z udzieleniem pomocy nieprzytomnej osobie w miejscu publicznym. Nie może bowiem udowodnić, że jest lekarzem.
Resort zdrowia ma przygotować legitymacje dla wszystkich pracowników medycznych, czyli pielęgniarek, ratowników czy sekretarek medycznych. Ich wydawanie planuje zakończyć w 2015 r.
Od 1 sierpnia 2016 r. znikną recepty papierowe. Lekarz będzie je wystawiał wirtualnie. Dzięki temu łatwiejszy wgląd do nich mają mieć aptekarze. Od 1 marca 2017 r. z kolei medycy mają zacząć wystawiać skierowania dla pacjentów tylko elektronicznie.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA