fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Informatycy pilnie potrzebni

Według szacunków Komisji Europejskiej już za dwa lata w krajach UE może brakować nawet 900 tys. fachowców z branży teleinformatycznej.
Specjalistów szukają również firmy w Polsce. Liczba ofert pracy dla osób, które potrafią programować, stale rośnie.
W portalu pracuj. pl w I kwartale 2013 roku pojawiło się 20,5 tys. propozycji zatrudnienia dla specjalistów IT. To ponad trzykrotnie więcej niż w I kwartale 2009 r. Eksperci z firm rekrutacyjnych podkreślają, że niedobór informatyków będzie w najbliższym czasie wzrastał, szczególnie pożądani są programiści Java. Net i C++. – Firmy konkurują ze sobą o pracowników IT, programistów i grafików komputerowych. Liczba absolwentów jest wciąż zbyt mała w stosunku do rosnącego popytu. Nasi studenci są rozchwytywani przez pracodawców już w pierwszych latach studiów. W Biurze Karier WSIiZ najwięcej ofert pracy dotyczy informatyków, programistów i grafików komputerowych – mówi Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Po zamawianych jest praca

By zachęcić maturzystów do wyboru kierunków kluczowych z punktu widzenia rozwoju innowacyjności, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało listę tzw. kierunków zamawianych, wśród których jest m. in. informatyka. Studenci, którzy wybiorą kierunek zamawiany, mogą liczyć na stypendia, dofinansowanie programu kształcenia poprzez organizację zajęć wyrównawczych, warsztatów, staży i praktyk w przedsiębiorstwach. Z analiz MNiSW wynika, że pierwsi absolwenci kierunków zamawianych, którzy już trafili na rynek pracy, dobrze sobie na nim radzą. 82 proc. zaraz po studiach znajduje pracę. W związku z rosnącym deficytem specjalistów IT, niektóre uczelnie poszerzają swoją ofertę. – Oprócz informatyki zamawianej prowadzimy nabór na kierunek Informatyka i ekonometria. Zapraszamy też na Grafikę komputerową w mediach – odrębną ścieżkę kształcenia na dziennikarstwie i komunikacji społecznej – zachęca Urszula Pasieczna. Studenci grafiki komputerowej biorą udział w warsztatach praktycznych podnoszących kwalifikacje. Absolwenci zostają przygotowani do zawodu grafika komputerowego i projektanta serwisów stron internetowych. Znajdują pracę jako twórcy grafiki 2D i 3D lub storyboardów.

Nowoczesne laboratoria

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oprócz dostosowanych do potrzeb studentów i pracodawców kierunków proponuje także nowoczesną infrastrukturę. Najświeższym przykładem jest uruchomione niedawno Centrum Informatyki, w którym znajdują się m. in. sale wykładowe, seminaryjne, laboratoria oraz specjalistyczna aparatura i sprzęt komputerowy. W budynku znajdują się np. laboratorium wirtualnej rzeczywistości i wizualizacji 3D, laboratorium sieciowych systemów multimedialnych, laboratorium systemów mobilnych, laboratorium sieci komputerowych. Centrum jest wyposażone w pięć systemów telekonferencyjnych, które umożliwiają bezpośrednie połączenia z innymi uniwersytetami i organizację wykładów wybitnych specjalistów. To jeden z najlepiej wyposażonych europejskich ośrodków kształcenia informatyków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA