fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Wystawy, performane i wydawnictwa Cricoteki

Archiwum Cricoteki w Krakowie
rp.pl, Monika Kuc MK Monika Kuc
Trwa budowa nowej Cricoteki, ale już teraz Kraków proponuje bogaty program poświęcony Tadeuszowi Kantorowi.
Otwarcie nowej nadwiślańskiej siedziby planujemy na wrzesień przyszłego roku. Przeniosą się do niej nasze archiwum i biura. Z dotychczasowych miejsc, w których działa Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora zatrzymamy na własność byłe mieszkanie Tadeusza Kantora przy Siennej - mówi „Rz" Tomasz Tomaszewski z krakowskiej Cricoteki.
Cricoteka działa jednak cały czas. Obecnie w jej archiwum przy Kanoniczej 5 można oglądać wystawę „Gdzie są niegdysiejsze śniegi", poświęconą jednemu z najgłośniejszych spektakli Tadeusza Kantora, który miał kilka wersji w latach 1979-1982 i był prezentowany w Rzymie, Paryżu, Londynie, Genewie i Warszawie. Wystawie towarzyszą projekcje  filmowych dokumentów. 11 października odbędzie się tu spotkanie z aktorami Teatru Cricot 2, poprzedzone projekcją dokumentu Andrzeja Sapiji „Gdzie są niegdysiejsze śniegi" z 1984 r. (nakręconego w trakcie pokazów w warszawskiej „Stodole") oraz zapisu prób do cricotage'u w krakowskich Krzysztoforach w 1979 r.
Jednocześnie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka" rozpoczął realizację dwuletniego projektu „Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!", obejmującego wystawy, działania performatywne i wydawnictwa.
W Galerii Pracowni Tadeusza Kantora przy Siennej 7/5  do 24 listopada prezentowana jest pierwsza wystawa tego projektu  „Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie" .
Wielopole to miejsce urodzenia artysty, które stało się głównym źródłem jego inspiracji. Ekspozycja przedstawia dokumenty i prace Kantora poświęcone m.in. Stanisławowi Bergerowi (czyli Wujowi Stasiowi - Zesłańcowi ze spektaklu „Wielopole, Wielopole"), matce Helenie Kantor oraz Mirze Rychlickiej (aktorce Teatru Cricot 2, odtwórczyni roli Wdowy po miejscowym fotografie w „Wielopole, Wielopole")..
W grudniu otwarta zostanie w tym samym miejscu wystawa „Motywy żydowskie w twórczości Tadeusza Kantora" - pierwsza, która podejmie tę tematykę na przykładzie spektakli: „Umarła klasa", „Wielopole, Wielopole" i  „Gdzie są niegdysiejsze śniegi".
W planach na rok 2014 jest z kolei wystawa „Tango i teatr Tadeusza Kantora", otwierająca cykl „Muzyka w teatrze Tadeusza Kantora".
Na jesień tego roku Cricoteka zapowiada też dwa inne wydarzenia. „Polifonie"  to cykl sześciu zdarzeń, w którym wystąpią performerzy, muzycy i tancerze, m.in. Keir Neuringer i Rafał Mazur, Denis Kolokol i Tomasz Chołoniewski, Sergej Maingardt i Magdalena Przybysz. A „Maszyna choreograficzna" przedstawi spektakle - studia cielesności. Dopełni je wydawnictwo „Pokolenie solo" z 25 wywiadami  z młodymi polskimi choreografami. Pokazy odbędą się 21-24 listopada w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Cricoteka przygotowuje również trzy wydawnictwa pod redakcją Józefa Chrobaka i Justyny Michalik, ujawniające nieznane fakty i porządkujące twórczość Tadeusza Kantora. Kalendarium: „Tadeusz Kantor. Ostatnie dziesięciolecie /1980-1990/" odsłoni m.in. kulisy powstania Cricoteki. Publikacja „Tadeusz Kantor i lata 1959-1964" przedstawi okres, w którym artysta zrealizował „W małym dworku", ucieleśniające idee Teatru Informel oraz „Wariata i zakonnicę", manifest idei Teatru Zerowego.  Praca „Tadeusz Kantor i lata czterdzieste" poświęcona jest współpracy artysty z oficjalnymi teatrami.
Projekt „Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!" dofinansowany został ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA