fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KGHM pomoże zbudować "kolei zagłębia miedziowego"

Bloomberg
Kończą się prace koncepcyjne nad utworzeniem "kolei zagłębia miedziowego". Jej twórcami ma być KGHM Polska Miedź S.A. oraz samorządy z regionu.
Już w najbliższych tygodniach będzie gotowy biznes plan oraz założenia koncepcyjne do realizacji projektu.
Jak wynika z informacji Rzeczpospolitej, zgodnie z nim od Głogowa (na północy regionu) przez Polkowice, następnie Lubin, a kończąc na Legnicy (na południu regionu) ma powstać trasa kolejowa, gdzie będą kursować pociągi pasażerskie oraz transportujące np. rude miedzi na potrzeby KGHM.
- Myślę, że projekt zaczyna nabierać rumieńców i jest coraz bardziej realny – informuje Rafael Rokaszewicz, starostwa powiatu głogowskiego. – Od dawna się o tym mówiło, ale teraz zaczyna to przybierać realne kształty i dzięki KGHM-owie może zostać zrealizowane.
To rzeczywiście możliwe, gdyż w ostatnich dniach odbyło się specjalne spotkanie kierownictwa Polskiej Miedzi z samorządowcami z Zagłębia Miedziowego w tej sprawie, gdzie omawiano założenia powołani "kolei Zagłębia Miedziowego".
Następne planowane jest już w ciągu najbliższego tygodnia. Wtedy też zostaną ujawnione dokładne plany przedsięwzięcia.
Zgodnie z jego ogólnymi założeniami transport kolejowy miałby stać się alternatywą dla kołowego w regionie (PKS-u i prywatnych bursiarzy).
Pociągi pasażerskie woziłyby ludzi z Głogowa do Legnicy i z powrotem. Linia byłaby także wykorzystywana do towarowego przez Polską Miedź.
W regionie brakuje bowiem tego rodzaju połączenia.
- Myślę, że skorzystaliby na tym wszyscy, bo samorządy zaoferowałyby mieszkańcom regionu szybki i dogodny transport, a KGHM zyskałby dogodne warunki do transportu swoich pracowników oraz towarów – zaznacza Rokaszewicz.
Inwestycja czyli uruchomienie bezpośredniego i szybkiego połączenia kolejowego w Zagłębiu Miedziowym byłaby realizowana przez przewoźnika KGHM czyli Pol Miedź Trans przy współpracy PKP oraz samorządów.
Jak podkreśla Rokaszewicz inwestycja zostałaby sfinansowana ze środków KGHM, samorządów oraz UE.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA