fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Wniosek o pomoc z EFG dla zwalnianych przez Fiat Auto Poland

Szansa na euro z UE dla zwolnionych przez Fiata
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Resort rozwoju regionalnego wystąpił do Komisji Europejskiej o 2,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na pomoc dla zwolnionych przez Fiata na Śląsku.
Jeśli Bruksela przyzna Polsce wnioskowaną kwotę zostanie ona przeznaczona dla zwolnionych w firmie Fiat Auto Poland na Śląsku oraz w firmach powiązanych z tą spółką. Resort rozwoju planuje, że ze wsparcia udzielanego przez powiatowe urzędy pracy z pieniędzy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) skorzysta prawie 800 osób zwolnionych z zakładów Fiata oraz firm z nim kooperujących. Przewidywane formy pomocy to: pieniądze na start działalności gospodarczej, szkolenia i staże zawodowe, prace interwencyjne oraz wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy.
To już czwarty wniosek o pomoc z EFG skierowany przez Polskę do Komisji Europejskiej od momentu stworzenia przez Unię tego funduszu (2007 r.). Dotychczas Polska trzykrotnie uzyskała pomoc z EFG dla pracowników zwalnianych w polskich zakładach. Wszystkie trzy poprzednie wnioski o wsparcie finansowe resort rozwoju złożył do Brukseli w 2010 r. Chodziło o pomoc dla pracowników z dwóch przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego (SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska), zakładów H. Cegielski Poznań oraz zwolnionych w trzech firmach na Podkarpaciu (Huta Stalowa Wola, HSW – Zakład Zespołów Napędowych i Zakłady Metalowe Dezamet). Łącznie Polska zawnioskowała o 1,44 mln euro. Podobnie jak teraz pieniądze wykorzystano na współfinansowanie aktywnych instrumentów polityki rynku pracy m.in. takich jak: indywidualna pomoc w poszukiwaniu pracy, szkolenia zawodowe i publiczne programy zatrudnienia.
Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji działa od stycznia 2007 r. Ustanowiono go, aby pomóc tym, którzy stracili pracę w związku ze skutkami globalizacji. Celem EFG jest finansowanie działań o charakterze interwencyjnym w sytuacji gdy w państwie członkowskim Unii dochodzi do masowych zwolnień w przedsiębiorstwach. Przy czym muszą być one skutkiem zmian strukturalnych w światowym handlu związanych z globalizacją. Kraj Wspólnoty może ubiegać się o pomoc z EFG, gdy spełniony jest jeden z dwóch warunków. Po pierwsze, pracę w państwie członkowskim UE w przedsiębiorstwie (włącznie z dostawcami lub producentami poniżej w łańcuchu dostaw) utraciło co najmniej 500 osób w okresie czterech miesięcy lub po drugie, zwolnieniami objęto co najmniej 500 osób w okresie dziewięciu miesięcy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, w jednym dziale według klasyfikacji działalności gospodarczej NACE 2 (w Polsce PKD), w jednym regionie lub w dwóch sąsiednich regionach na poziomie NUTS II (w Polsce na poziomie województwa).
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA