fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

inSPIRACJE ?w Szczecinie

TRAFO, nowe centrum sztuki współczesnej w Szczecinie
materiały prasowe, Konrad Wielgoszewski Konrad Wielgoszewski
W czwartek rusza festiwal artystyczny inSPIRACJE w Szczecinie. Tym razem w nowej siedzibie – pisze Monika Kuc
To już dziewiąta edycja tego festiwalu. W tym roku jego hasłem wywoławczym jest „Genesis". Zobacz galerię zdjęć
Szczecińskim inSPIRACJOM towarzyszy także inauguracja nowego centrum sztuki współczesnej, pierwszego w tym regionie Polski.
Centrum nosi nazwę TRAFO Trafostacja Sztuki i rozpoczyna działalność w byłej transformatorowni z początku XX wieku przy ul. Świętego Ducha.
Architektura zabytkowego budynku nawiązuje do najstarszego w Szczecinie kościoła św. Ducha. Zrewitalizowane wnętrza tworzą nowoczesne przestrzenie wystawiennicze. Pierwszym pokazem w TRAFO będzie wystawa „Ryszard Waśko-Genesis", prezentująca prace z lat 1972–2013 wybitnego konceptualisty, twórcy Warsztatu Formy Filmowej i międzynarodowych projektów z dziedziny nowoczesnych mediów.
Główna wystawa festiwalu sztuk wizualnych nosi tytuł „na-Początek" i rozgości się w szczecińskiej galerii 13 Muz. Od czwartku będzie tu można zobaczyć prace artystów reprezentujących rozmaite nurty w sztuce współczesnej, od Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Dróżdża i Andrzeja Dłużniewskiego czy Marka Chlandy do Oskara Dawickiego, Basi Bańdy, Andrzeja Szewczyka i Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Reprezentują oni wszystkie dziedziny: malarstwo, rysunek, fotografia, instalacje, wideo i performance.
– Słowo „Genesis" kieruje naszą uwagę bezpośrednio na stworzenie człowieka, jego początki. Z jednej strony mogą to być początki biblijne, których dokładny opis możemy znaleźć w Księdze Rodzaju. Z drugiej strony termin „stworzenie" ma wyraźnie biologiczną konotację i łączy się z ewolucją, a tym samym z naszą cielesnością. Artyści w swoich pracach wskażą na dwuznaczność słowa „stworzenie", która przypomina walkę duchowości z rozumem – tłumaczy „Rz" Delfina Piekarska, kuratorka wystawy.
W programie inSPIRACJI znajdują się także m.in. wystawy „gifNesis", interpretująca pojęcie Genesis w czasach cyfrowej rewolucji, oraz „Ouroboros", ukazująca przewrotnie główny festiwalowy motyw jako węża zjadającego własny ogon (początek staje się końcem, a koniec początkiem). Joanna Rajkowska i Anna Bedyńska przygotowały natomiast kampanię artystyczną „Przepraszam! Tworzę się".
Już jutro rusza  festiwal inSPIRACJE 2013
Co zobaczymy podczas festiwalu inSPIRACJE 2013?
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA