fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW: wzrosty indeksów 22 lipca na GPW

Bloomberg
W ostatnich tygodniach na giełdach wyraźnie panował marazm. Czy wreszcie handel odżyje? Notowania w poniedziałek wystartowały nad kreską
Piątkowa sesja zakończyła się niewielkimi wzrostami. Z kolei dziś WIG wzrósł o 0,17 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,3 proc. do 2320,26 pkt. W tym tygodniu będziemy świadkami publikacji wielu danych makro, choć żadne z nich nie będą na tyle istotne, by ustawić ruch indeksów w dłuższym terminie. Dziś kalendarz jest jednak wyjątkowo ubogi. Warto ewentualnie odnotować informacje o koniunkturze gospodarczej w Polsce w lipcu (godz. 14) oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym USA w czerwcu (godz. 16). W tym tygodniu jednym z najistotniejszych odczytów będą lipcowe indeksy PMI – poznamy je w środę.
Jeśli chodzi o kalendarium wydarzeń ze spółek, w USA trwa sezon publikacji wyników za II kwartał. Dziś poznamy raporty m.in. koncernu McDonald's oraz Halliburton. Z kolei jutro swoje sprawozdanie za I półrocze opublikuje spółka z GPW - PKN Orlen. Jak informuje Bloomberg, analitycy ING wydali dla niej rekomendację "trzymaj". Z kolei  DM PKO BP podniósł cenę docelową dla akcji do 39,61 zł z 39,14 zł, podtrzymując rekomendację "sprzedaj". Jutro jest ostatni dzień z prawem do dywidendy 1,5 zł na akcję Orlenu.
Warto zwrócić też uwagę na spółkę Swissmed. Podała ona ciekawą informacje o tym, że będzie w najbliższych miesiącach prowadziła negocjacje z wybranym inwestorem w celu pozyskania środków finansowych na rozwój. Ujawniała również, że prowadzone wcześniej rozmowy z Lux-Medem nie przyniosły efektów.
Ciekawe informacje napłynęły w czasie weekendu z Moskwy. Przedstawiciele państw G20 którzy tam obradowali, oświadczyli, że wzrost gospodarczy i walka z bezrobociem są ważniejsze od polityki oszczędności -  szczególnie w sytuacji, gdy należy ożywić globalną gospodarkę. Zasygnalizowali wyraźnie, że priorytetem jest właśnie wzrost gospodarczy. Co to w praktyce oznacza dla poszczególnych gospodarek i rynków finansowych? Szczegółów na razie brak. Jak podaje PAP, uczestnicy spotkania w Moskwie zobowiązali się do przygotowania planu działań, które zrównoważą globalny popyt i podaż, zmniejszą bezrobocie i pomogą przyspieszyć wzrost gospodarczy. Plan ten zostanie przedstawiony na wrześniowym szczycie G20. Jeśli chodzi o Polskę, warto odnotować, że według agencji ratingowej Moody's, deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2013 r. wzrośnie do 4,4 proc. PKB z 3,9 proc. w ubiegłym roku. Jednocześnie  Moody's prognozuje, że relacja długu publicznego do PKB osiągnie w tym roku swoje maksimum na poziomie wyniesie 57,3 proc.
Zachowanie się indeksów giełdowych w najbliższych tygodniach w dużej mierze będzie zależało od rozwoju sytuacji w sprawie OFE. Jak informuje DGP, resort finansów we współpracy z Ministerstwem Pracy ma w ciągu dziesięciu dni przedstawić zmodyfikowaną propozycję zmian w systemie emerytalnym.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA