fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Wystrzał z Błyskawicy

marynarka wojenna
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Tegoroczne Święto Morza zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Będą parady morskie i lotnicze, pokaz działań antyterrorystycznych.
Dzisiaj rozpoczynają się obchody Święta Morza. Mieszkańców Trójmiasta i turystów powiadomi o tym huk salutu armatniego z historycznego niszczyciela ORP Błyskawica. W Klubie Marynarki Wojennej Riwiera (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A) otwarta zostanie  wystawa malarska „Polska Marynarka Wojenna", która potrwa do niedzieli, 30 czerwca.
Na Zatoce Gdańskiej rozpoczną się dwudniowe  IV Regaty o Puchar Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej.
W Świnoujściu obchody Święta Morza w południe zainauguruje turniej „Miasta Okręty", w którym o Puchar Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rywalizować będzie młodzież i dzieci z 5 miast: Lublina, Krakowa, Poznania, Torunia i Gniezna.
Następnie o godzinie 14 zostanie wprowadzona do obiegu nowa moneta Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego ORP Lublin. O godzinie 16, będzie można wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.
Kolejne atrakcje planowane są na piątek 28 czerwca.
Na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczną się wtedy kolejne dwudniowe Regaty. O godzinie 14 odbędzie się pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych. Będzie można zobaczyć w akcji śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14 PŁ/R, którego załoga zaprezentuje różne techniki ratowania rozbitków.
O godzinie 21 na placu przed Oceanarium Gdyńskim będzie można wysłuchać pierwszego koncertu galowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych.
W sobotę 29 czerwca po południu będzie można wejść na pokłady dwóch polskich okrętów: rakietowego ORP Piorun i niszczyciela min ORP Czajka. Obie jednostki cumować będą w basenie Prezydenta, przy molo Marynarki Wojennej (początek Nabrzeża Pomorskiego). Otwarty dla zwiedzających będzie również historyczny niszczyciel ORP Błyskawica, który cumował będzie na końcu Alei Jana Pawła II, naprzeciwko Oceanarium Gdyńskiego.
O godzinie 21 na placu przed Oceanarium Gdyńskim będzie można wysłuchać drugiego koncertu galowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Po występie muzyków wojskowych, około 22.30 na scenie pojawi się zespół Lady Pank, a podsumowaniem całego dnia będzie pokaz sztucznych ogni w rytmie utworów granych przez orkiestry.
Tego dnia w Świnoujściu od godziny 10 będzie można zwiedzać dwa okręty: transportowo-minowego i trałowca, które zacumowane będą w Basenie Północnym (Basen Żeglarski). O godzinie 15 rozpocznie się natomiast pokaz sprzętu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Swoje wyposażenie zaprezentują saperzy, chemicy, przeciwlotniczy i nurkowie-minerzy.
Kulminacyjnym punktem obchodów Święta Morza będzie Święto Marynarki Wojennej – 30 czerwca.
O godzinie 14.15 rozpocznie się Parada Morska i Lotnicza, w której weźmie udział kilkanaście polskich i zagranicznych (z Litwy, Łotwy i Rosji) okrętów oraz lotnictwo morskie. Nad idącymi w szyku okrętami przelecą samoloty i śmigłowce MW.
W paradzie udział wezmą jednostki będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Będzie można zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. W paradzie udział weźmie także litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA