fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile kosztują nowe trzypokojowe mieszkania

Osiedle NeoVillage
Materiały Inwestora
Na metr lokalu z trzema pokojami wystarczy w stolicy już 5 tys. zł. Powierzchnie takich mieszkań się kurczą.
Spółka Neocity Polska trzypokojowe mieszkania o powierzchni 58–71 mkw. oferuje na osiedlu NeoVillage przy ul. Konotopskiej w stołecznym Ursusie. Ceny mkw. lokali wahają się od 5 do 5,4 tys. zł. Osiedle zostało oddane do użytku.
Z kolei w projekcie tej firmy – Intenso, realizowanym przy ul. Ordona na warszawskiej Woli, na klientów czekają „trójki" o powierzchni od 51 do 78 mkw., w cenach od 7,2 tys. zł za mkw. Pierwszy etap inwestycji został już oddany, drugi ma być gotowy pod koniec tego roku.
Marta Ulbrych, pełnomocnik zarządu spółki Neocity, zauważa, że na rynku dominuje tendencja do zmniejszania powierzchni mieszkań trzypokojowych. – Największą barierą dla kupujących jest uzyskanie kredytu hipotecznego. Zmniejszanie powierzchni ułatwia klientom spełnienie warunków stawianych przez bank, przy jednoczesnym zachowaniu trzech odrębnych pomieszczeń – mówi Marta Ulbrych. – To szczególnie ważne dla osób z dziećmi i rodzin planujących powiększenie rodziny.
Także Małgorzata Ostrowska, członek zarządu  J.W. Construction Holding, potwierdza, że w odpowiedzi na potrzeby klientów w ostatnich latach zmniejszono wyraźnie metraż mieszkań popularnych, w tym również tych trzypokojowych.
– Takie kompaktowe lokale, których powierzchnia zaczyna się od ok. 50 mkw., cieszą się zainteresowaniem głównie par z dziećmi – mówi Małgorzata Ostrowska.
Trzypokojowe mieszkania o powierzchni 56 mkw. są do kupienia na osiedlu Lewandów Park, które spółka J.W. Construction Holding postawiła przy ul. Lewandów na warszawskiej Białołęce. Cena ofertowa 1 mkw. tych lokali wynosi 5,2 tys. zł. Z kolei w białołęckiej inwestycji Zielona Dolina, realizowanej przez tego samego dewelopera przy ul. Zdziarskiej, trzypokojowe lokale mają od 51 do 72 mkw. J.W. Construction wycenił je na 5,7–6,4 tys. zł. Na osiedlu Światowida na Tarchominie w Warszawie do kupienia pozostały trzy pokoje na 75 mkw. Ich ceny ofertowe wahają się od 5,7 do 5,8 tys. zł za mkw.
Dużo droższe są lokale J.W. Construction na stołecznej Woli. W projekcie Oxygen przy ul. Wroniej firma oferuje lokale z trzema pokojami o powierzchni od 71 do 146 mkw. Na metr trzeba wyłożyć co najmniej 8,8 tys. zł.
Zdaniem Rafała Szczepańskiego, wiceprezesa BBI Development NFI , zmniejszanie powierzchni mieszkań jest widoczne w całym segmencie mieszkań popularnych. Kurczą się także kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. – Jeszcze kilka lat temu normą było budowanie lokali trzypokojowych o powierzchni 70–80 mkw. Teraz w ofercie zaczynają dominować mieszkania o powierzchni poniżej 70 mkw. Pojawiają się nawet lokale z trzema pokojami poniżej 60 mkw. – mówi Rafał Szczepański. – To naturalny proces dostosowania oferty do możliwości finansowych klientów – dodaje. I podkreśla, że trzypokojowe mieszkania to typowe lokale rodzinne. – Popyt na nie będzie rósł, jeżeli rodziny będą się zbliżać do modelu 2 + 2 – ocenia wiceprezes BBI Development NFI.
Zdaniem Rafała Szczepańskiego trzypokojowe mieszkania w najbliższych latach będą budowane przede wszystkim w dobrych lokalizacjach, w których klienci akceptują wyższe ceny i wyższy standard.
BBI Development NFI 29 mieszkań z trzema pokojami od 61,5 do 89,5 mkw. oferuje w Centrum Praskim Koneser. Projekt powstaje w kwartale ulic  Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej w samym centrum warszawskiej Pragi. Ceny trzypokojowych lokali wahają się tam od 7,9 do 10 tys. zł za mkw. W ofercie jest także dwupoziomowy penthouse o powierzchni niemal 146 mkw., znajdujący się na V i VI piętrze, którego 1 mkw. kosztuje prawie 12,5 tys. zł. Pozwolenie na użytkowanie projektu firma chce uzyskać w sierpniu 2015 roku.
Joanna Iwanowska, dyrektor ds. sprzedaży Eko-Park (która zajmuje się komercjalizacją mokotowskiego projektu Grazioso Apartamenty), zauważa, że o ile w segmencie mieszkań popularnych i lokali ze średniej półki trzypokojowe mieszkania mają zazwyczaj nie więcej niż 60 mkw., o tyle w segmencie nieruchomości ekskluzywnych sytuacja jest inna. Tu powierzchnie takich lokali zaczynają się, jak np. w projekcie Grazioso Apartamenty, od ok. 80 mkw. – Trzypokojowe lokale stanowią z reguły ok. 30 proc. całej oferty mieszkaniowej dewelopera – mówi Joanna Iwanowska. – Ten udział powinien pozostać na zbliżonym poziomie w perspektywie najbliższych dwóch lat. Zainteresowanie trzypokojowymi mieszkaniami jest stałe. Ok. 30 proc. osób odwiedzających nasze biuro sprzedaży poszukuje właśnie takiego lokalu – dodaje.
Z obserwacji Joanny Iwanowskiej wynika, że zainteresowani trzema pokojami chcieliby wydzielić w nich np. gabinet czy część do pracy. – Często są to klienci pracujący z domu – mówi dyrektor z  Eko-Park. Dodaje, że trzech pokoi coraz częściej poszukują także osoby, które rozważają zamianę pierwszego mieszkania na większe. – Takich klientów jest ok. 15–20 proc. – szacuje Joanna Iwanowska.
Spółka Grazioso –  PD w projekcie Grazioso Apartamenty przy ul. Chodkiewicza na stołecznym Mokotowie ma do sprzedania trzypokojowe lokale o powierzchni od 82 do 102 mkw. Średnia cena 1 mkw. mieszkań w tym projekcie wynosi ok. 14 tys. zł.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora

Gdzie po mieszkanie z trzema pokojami

M4 do wzięcia w Warszawie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA