fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Grzywna przymusi rodzica do szczepienia dziecka - wyrok WSA w Warszawie

123RF
Rodzice mają zapłacić grzywnę, bo obowiązek szczepienia wynika z prawa i trzeba go wypełnić.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zaakceptował nałożenie grzywny na rodzica małoletniej córki w celu przymuszenia go do zaszczepienia dziecka przeciwko chorobom zakaźnym. Skarżący twierdził, że polskie przepisy ustanawiające obowiązkowe szczepienia ochronne są sprzeczne z europejską konwencją praw człowieka i z konstytucją. Wyłączając możliwość odmowy poddania się szczepieniom, naruszają prawo do prywatności.

Decyzję o wymierzeniu 500 zł grzywny wydał wojewoda mazowiecki, a zaakceptował minister zdrowia. Wskutek działalności ruchów antyszczepionkowych i rosnącej liczby niezaszczepionych dzieci pojawiły się bowiem, nie tylko zresztą w Polsce, zachorowania na odrę, ospę wietrzną czy krztusiec.

W poszukiwaniu metod zaradczych w niektórych miastach powiązano szczepienia z rekrutacją do żłobków. Z kolei grzywny mają skłonić do wykonania ustawowego obowiązku zgodnie z ogłaszanym corocznie programem szczepień.

Czytaj także:

Taki obowiązek określają przepisy ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie obowiązku szczepień ochronnych. Wynika on więc wprost z ustawy. Nie niweluje go brak zgody szczepionego bądź jego przedstawiciela ustawowego – stwierdził minister zdrowia. Skarżący zaskarżył postanowienie egzekucyjne do WSA w Warszawie. Zarzucił, że nie wskazano aktu prawnego, z którego wynika, że obowiązek zaszczepienia małoletniej córki jest wymagalny i podlega egzekucji administracyjnej.

Obowiązek szczepienia wynika z mocy prawa, a odpowiedzialność za jego niewykonanie obciąża rodzica sprawującego władzę rodzicielską – stwierdził sąd, oddalając skargę. Grzywna została zastosowana jako środek ostateczny, wynikający z wyczerpania możliwości doprowadzenia do dobrowolnego wypełnienia obowiązku zaszczepienia małoletniej córki. Z konstytucji wynika bowiem jednoznaczna odpowiedzialność władz publicznych za zwalczanie chorób epidemicznych.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: VII SA/Wa 1271/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA