fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Sondaż: Kto powinien zostać premierem, jeśli PiS wygra wybory?

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Tylko 13 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl uważa, że w przypadku wygrania przez PiS wyborów parlamentarnych w 2019 roku premierem powinien zostać Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński, premier w latach 2006-2007 i lider całego obozu Zjednoczonej Prawicy, po zwycięstwie wyborczym PiS w 2015 roku nie objął żadnego stanowiska we władzach państwa. Szefem rządu tworzonego przez PiS została najpierw Beata Szydło, a potem Mateusz Morawiecki.

Jednak na początku lipca pojawiły się sygnały, że jeśli PiS wysoko wygra jesienne wybory i będzie miało w Sejmie znaczącą większość, na czele rządu stanie prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Przede wszystkim chce tego Jarosław Kaczyński, a to wystarczająca rekomendacja - mówi anonimowo polityk partii rządzącej cytowany przez Wirtualną Polskę.

Tymczasem sam Kaczyński podczas jednego z Pikników Rodzinnych organizowanych przez PiS w ramach kampanii wyborczej zasugerował, że za cztery lata może nie być już liderem Zjednoczonej Prawicy.

Zwolennikami objęcia przez Kaczyńskiego fotela premiera mają być politycy należący do tzw. Zakonu PC.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy o to, kto powinien zostać premierem, jeśli PiS będzie tworzył rząd po tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Obecnego premiera, Mateusza Morawieckiego, wskazało w tym sondażu 26,3 proc. respondentów. Zdaniem 13 proc. ankietowanych premierem powinien być Jarosław Kaczyński. 26,1 proc. ankietowanych uważa, że szefem rządu powinien być inny polityk, a 34,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Morawieckiego znacznie chętniej poparliby mężczyźni oraz osoby powyżej 25 roku życia. Z kolei innego polityka spoza proponowanej dwójki sugerowaliby najchętniej najmłodsi wyborcy - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA