fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Milion dowodów osobistych do wymiany

Fotorzepa, Kuba Krzysiak
Sprawdź, czy jesteś jedną z niemal 1 050 000 osób, którym w tym roku kończy się ważność dowodu osobistego. Wniosek o nowy dokument możesz złożyć online.

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, jak krok po kroku złożyć przez internet wniosek o nowy dowód. Te informacje przydadzą się także  160 tysiącom młodych ludzi urodzonych w 2002 r., którzy w najbliższych dniach, tygodniach lub miesiącach wchodzą w dorosłość.

W sumie ponad 1 200 000 Polaków z różnych przyczyn będzie składało w tym roku wnioski o nowe dokumenty.

Konieczny PZ i zdjęcie

Internetowy wniosek o dowód osobisty wymaga założenia profilu zaufanego i posiadania odpowiedniego zdjęcia w wersji elektronicznej zrobionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Profil zaufany przyda się nie tylko do złożenia wniosku o nowy dowód, ale i do załatwiania online wielu innych spraw, w tym m.in. złożenia rocznego rozliczenia podatkowego, co nas lada moment czeka. Wszystkie niezbędne informacje o profilu zaufanym, w tym – jak go założyć (szybko i za darmo), znajdują się na stronie www.pz.gov.pl.

Żeby złożyć wniosek o dowód, trzeba wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty i działać według instrukcji.

Kolejne kroki:

Wybierz powód ubiegania się o dowód.

Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.

Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Uzupełnij brakujące dane kontaktowe.

Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

Po wypełnieniu formularza system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl. Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Pierwszy e-dowód także dla 50-latka

Nawet jeśli 18 lat skończyłeś dobrych kilka lat temu dowód, który odbierzesz w tym roku będzie Twoim pierwszym... e-dowodem.

– E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – dodaje szef MC.

Poza tym e-dowód zapewnia nieco mniej stresu w przypadku zapodziania dokumentu. Zaginięcie tradycyjnego dowodu osobistego, powinniśmy szybko zgłosić do urzędu (co zresztą można to zrobić online). Urzędnik unieważnia dowód od razu po otrzymaniu zgłoszenia.  Jeśli zatem zguba się znajdzie np. po kilku dniach znajdziesz zgubę, to i tak trzeba już będzie wyrobić nowy dowód.

Natomiast właściciele e-dowodów mają możliwość czasowego zawieszenia dokumentu.

– Każdy kto nie wie, gdzie jest jego e-dowód i jednocześnie liczy na to, że się znajdzie – może go zawiesić na 14 dni.  Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Cofnięcie zawieszenia spowoduje, że w ciągu dwóch tygodni e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można złożyć przez Internet – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA