fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

WSA: nieprzemyślana inwestycja nie podważy decyzji radnych

AdobeStock
Nie każde zróżnicowanie w planie miejscowym przeznaczenia terenów, nawet przy jednej ulicy, jest naruszeniem zasady równości czy prawa własności.

Władztwo planistyczne samorządów, czyli uprawnienie w zakresie uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zazwyczaj wywołuje niezadowolenie zwykłych mieszkańców. W praktyce jednak w dużej mierze rzutuje także na przedsiębiorców, bo może ograniczyć możliwości biznesowe. Orzecznictwo pokazuje jednak, że firmom nie będzie łatwo podważyć ustaleń planów miejscowych. Zwłaszcza gdy ich strategia inwestycyjna była nieprzemyślana, a jedynym argumentem było święte prawo własności. Przykładem jest jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 31 stycznia 2020 r.

„Przymusowa" zmiana

Sprawa dotyczyła spółki, która nie była zadowolona z miejscowego planu uchwalonego przez radę jednego z miast w listopadzie 2009 r. A chodziło o działki należące do spółki, które zgodnie z planem znalazły się na obszarze terenu o przeznaczeniu pod zabudowę jednorodzinną. W praktyce oznaczało to, że na działkach dopuszczalna jest...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA