fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

PZU zebrał rekordową składkę

Fotorzepa, Marta Bogacz
Wyniki Grupy PZU za pierwszy kwartał tego roku są lepsze od oczekiwań analityków. Zysk netto samego PZU wzrósł do 747 mln zł z 627 mln zł przed rokiem.

Zysk netto ogółem Grupy PZU nieco przekroczył 1 mld zł, wobec 976 mln zł rok wcześniej. Z kolei zysk operacyjny sięgnął niemal 1,5 mld zł wobec nieco ponad 1,3 mld zł rok temu. Natomiast zysk netto jednostki dominującej, czyli samej spółki PZU, wzrósł z 627 mln zł przed rokiem do 747 mln zł. To wzrost o 19,1 proc., mimo wyższych wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Analitycy spodziewali się tu nieco ponad 684 mln z zysku.

Ale to nie wszystko. Był to bowiem najlepszy w historii pierwszy kwartał firmy pod względem przypisu składki. Zebrała jej ponad 5,9 mld zł w porównaniu z ponad 5,8 mld zł w pierwszym kwartale 2018 r.

Grupa pochwaliła się wysoką rentownością w ubezpieczeniach majątkowych w swoich polskich spółkach. Wskaźnik mieszany stosowany do jej oceny sięgnął 87 proc. Liczba zawartych umów PZU Zdrowie była o 46 proc. wyższa niż przed rokiem. Odszkodowania netto w pierwszym kwartale wyniosły niemal 4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 3,6 mld zł.

Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy za 2018 r. na poziomie 2,80 zł za akcję.

– Wyniki I kwartału to dowód realizacji przyjętej i ogłoszonej przez nas strategii na lata 2017–2020. Wypracowaliśmy rekordowy przypis składki w tym kwartale, równocześnie znacząco zwiększając wynik netto – skomentował wyniki Paweł Surówka, prezes PZU SA. – Mieliśmy bardzo duży wzrost w obszarze inwestycji, gdzie wynik jest wyższy o ponad 50 proc., a także 46-proc. wzrost liczby klientów w obszarze ubezpieczeń zdrowotnych. Pokazuje to, że Grupa PZU ma solidne fundamenty i bardzo dobre perspektywy na cały 2019 r. – przekonywał prezes.

Pochwalił się też realizacją projektów z obszarów innowacji i nowych technologii. – Pozwoliło nam to na wdrożenie do sprzedaży naszego produktu z urządzeniem PZU GO, co ogłosiliśmy na początku bieżącego kwartału. Równie dużo wysiłków poświęciliśmy na budowę oferty na rynku PPK – podkreślał.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA