fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia prawnicze

Rośnie rynek ubezpieczeń pomocy prawnej

123RF
Najczęściej polisy kupują lekarze, zawodowi kierowcy i funkcjonariusze. Wystarczy kilka złotych, by korzystać z porad.

Forum Grup Zawodowych, czyli stowarzyszenie zawierające polisy dla związkowców, ubezpieczało już funkcjonariuszy, by podczas choroby nie tracili na pensji. Teraz masprzedawać polisy ochrony prawnej – ubezpieczenie grupowe za 2,99 zł miesięcznie. Może do niego przystąpić każdy, nie tylko funkcjonariusz czy związkowiec.

Więcej chętnych

– Naszą ofertę kierujemy do wszystkich konsumentów z wyłączeniem spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pomoc prawna obejmuje udzielanie porad telefonicznie i drogą elektroniczną, jak również sporządzanie pism procesowych, ale w jej zakres nie wchodzi reprezentowanie ubezpieczonego w sądzie – mówi Arkadiusz Przybyszewski ze Stowarzyszenia Forum Grup Zawodowych.

Rynek ubezpieczeń ochrony prawnej w Polsce z roku na rok rośnie. W zeszłym roku sprzedano 1,87 mln polis. Dla porównania: w 2011 r. było to zaledwie 667 tys.

– W Polsce ubezpieczenie ochrony prawnej rozwija się powoli od kilkunastu lat. Choć wśród przeszkód powstrzymujących od nabywania ubezpieczenia przewija się argument finansowy, według nas głównym problemem jest brak świadomości istnienia takiej ochrony i korzyści, jakie może ona przynieść – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. I dodaje, że znacznie częściej niż o ochronie prawnej myślimy o ubezpieczeniu samochodu czy mieszkania. Szkody związane z ich posiadaniem są dla nas bardziej wyobrażalne i mierzalne. A problemy objęte ubezpieczeniem ochrony prawnej mogą być bardzo prozaiczne, np. przygotowanie pisma do sprzedawcy, który nie uwzględnił reklamacji sprzętu elektronicznego, czy porada, jaka jest sytuacja pracownika, którego pracodawca zalega z wynagrodzeniem.

Liczy się profesja

– Najczęściej ten rodzaj ubezpieczenia sprzedaje się w pakiecie z innymi, np. autocasco czy ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej – mówi Robert Szywalski z D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. I dodaje, że na popularność ubezpieczenia wpływa wykonywana profesja. Najczęściej ubezpieczenie pomocy prawnej w D.A.S. wykupują lekarze. Polisę ochrony prawnej traktują jako naturalne uzupełnienie obowiązkowego OC. Drudzy w kolejności są zawodowi kierowcy.

Concordia Ubezpieczenia specjalną ofertę kieruje do funkcjonariuszy, nauczycieli, lekarzy i farmaceutów. Najczęściej korzystającą z oferty Towarzystwa UNIQA grupą zawodową są lekarze, ale zdarzają się też policjanci.

Cena polis jest bardzo zróżnicowana.

– Składka może wynieść od kilku złotych do kilku tysięcy w zależności od zakresu ubezpieczenia – mówi Robert Szywalski. I dodaje, że przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę, kto będzie udzielał porad – studenci lub absolwenci prawa czy radcy prawni lub adwokaci.

Ci ostatni cieszą się ze wzrostu popularności tego typu ubezpieczeń.

Można pokryć koszty

– Takie polisy pozwalają skorzystać z pomocy prawnej osobom, których nie stać by było na poniesienie wysokich kosztów sądowych czy wynagrodzenia pełnomocnika. Dzięki temu zwiększa się też grono osób korzystających z naszych usług – mówi Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

W Szwecji taką polisę posiada prawie każdy obywatel. Ubezpieczenie jest też popularne w Niemczech, we Francji, w Holandii i Wielkiej Brytanii.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA