fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Kobiety w Berlinie zapłacą za bilet do metra o 21 proc. mniej

Bloomberg
Berlin na jeden dzień zróżnicuje ceny biletów na metro. Kobiety zapłacą o 21 proc. mniej – bo tyle średnio mniej zarabiają.

Zniżki będą obowiązywały w najbliższy poniedziałek - 18 marca. Zgodnie z nimi za całodzienny bilet na dwie strefy metra kobiety zapłacą 5,5 euro zamiast 7 euro. "Frauenticket" - Kobiecy bilet będzie obowiązywał w berlińskiej strefie A i B do godziny 3 nad ranem 19 marca. Do akcji przyłączyły się także liczne berlińskie sklepy, hotele i zakłady usługowe, które tego dnia będą oferować 21-procentowe zniżki dla kobiet.

Akcję społeczna zorganizowało BVG (Berliner Verkehrsbetriebe) – należące do Berlina przedsiębiorstwo, zarządzające berlińskim metrem, tramwajami i autobusami.

W specjalnym komunikacie BVG podkreśla, że większość mężczyzn nie tylko rozumie cel akcji, ale ją popiera. "Zwłaszcza, że ten mały gest solidarności jest nieproporcjonalny do dochodu, którego kobiety są pozbawiane przez cały rok" – napisano.

Wszyscy mężczyźni, którzy zakupią tańszy bilet, będą traktowani jako gapowicze.

Te 21 proc., o które mniej zarabiają kobiety, odpowiada dodatkowym 77 dniom kalendarzowym pracy. "Oznacza to, że kobieta musi pracować 424 dni, żeby zarobić tyle, ile mężczyzna w 365? – informuje BVG, zapewniając, że u nich zarobki mężczyzn i kobiet na tych samych stanowiskach są równe.

To kolejna akcja społeczna władz Berlina, mająca zwrócić uwagę na nierówne traktowanie w pracy kobiet i mężczyzn. W styczniu tego roku z inicjatywy nadburmistrza Berlina Michaela Müllera, berliński parlament regionalny uchwalił prawo, zgodnie z którym 8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet jest w stolicy Niemiec dniem wolnym od pracy.

Według najnowszych danych Eurostat za 2017 rok różnica płac kobiet i mężczyzn w Niemczech jest jedną z najwyższych w Europie i wynosi 21 procent. Wyprzedzają ich tylko dwa kraje: Estonia (25,6 proc.) i Czechy (21,1 proc.).

W Polsce różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami to 7,2 procent.Co daje nam 24 miejsce w zestawieniu. Średnia unijna wynosi 16 procent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA