fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Przyszłość przed big data i blockchain. Które pomysły zrewolucjonizują rynek?

Pixabay
Polski startup TensorFlight zdobył główną nagrodę na polskim forum ekonomicznym w Londynie.

Choć organizowane przez studentów, Polskie Forum Ekonomiczne w Londynie należy do największych polskich imprez poza granicami kraju. Doceniają je banki i firmy konsultingowe a nawet politycy, wielokrotnie gościem był to Mateusz Morawiecki, a na VII edycję, która odbyła się w sobotę, swojego przedstawiciela wysłał prezydent Andrzej Duda.

Forum jest zarówno miejscem dyskusji, gdzie szefowie polskich banków zastanawiali się nad tym, czy firmy z branży fintech są w stanie odebrać im klientów, dyskutowano nad Brexitem czy ostatnią pozycją Polski na arenie międzynarodowej. Jak tłumaczył Jacek Poświata, partner zarządzający w Bain & Company Polska, głównego sponsora forum, blisko połowa z 48 tys. Polaków studiujących za granicą uczy się w Wielkiej Brytanii. Dlatego drugim, nieoficjalnym ale równie ważnym celem konferencji jest rekrutacja, wszyscy przedstawiciele branży finansowej przyjechali tam z nadzieją na zwerbowanie wśród polskich studentów i absolwentów przyszłych pracowników.

Pożegnanie z bilonem

- Gotówka stopniowo będzie zanikać, jej obieg jest kosztowny dla wszystkich jego uczestników – mówił Przemek Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas w panelu poświęconym przyszłości banków w erze informacji. - Gotówka jest „anonimowa”, więc ułatwia unikanie płacenia podatków i wykorzystywanie do finansowania nielegalnych przedsięwzięć. Stopniowa eliminacja gotówki z obiegu wymaga współpracy instytucji rządowych i sektora finansowego – mówił. Jego zdaniem jednak mimo przeniesienia dokonywania transakcji bankowych na komórkach, same placówki banków przetrwają. - Całkowicie wirtualne instytucje finansowe nie wzbudzają wystarczającego zaufania wśród klientów. Oprócz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa, będą koncentrować się na doradzaniu klientom i realizowaniu funkcji marketingowych, podobnie jak Apple Stores – dodał.

Firmy z branży fintech także znalazły się na celowniku bankierów. Mimo wcześniejszych obaw, zdaniem ekspertów, fintech okazał się bardziej uzupełnieniem oferty banków niż zagrozeniem. – Widzę sklepy na całym świecie wypadające z biznesu z powodu Amazona, Fintech nie jest takim zagrożeniem – mówil Michał Krupiński, prezes Banku Peako.

Drony i satelity w ubezpieczeniach

Kulminacyjnym wydarzeniem podczas Forum było przyznanie nagród w konkursie „Start Up Challenge”. Główną nagrodę a takżę nagrodę publiczności wygrał projekt Tensorflight, który stosuje analizę zdjęć satelitarnych, lotniczych i ulicznych do oceny stanu nieruchomości. - Automatycznie i zdalnie analizujemy budynki i wyciągamy informacje o ich konstrukcji, które mają znaczenie dla ubezpieczycieli pod kątem ryzyka – mówi Zbigniew Wojna, założyciel startupu. - Drewniany budynek łatwiej wytrzyma trzęsienie ziemi, ale jest narażony na wichurę. Odwrotnie przy budynku ceglanym. Stromemu dachowi zagraża zdmuchnięcie przez wiatr. Analizujemy dane za pomocą samouczenia się maszyn – dodał. TensorFlight zatrudnia już ponad 10 osób, zdobył pierwsze finansowanie dzięki inwestorowi ze Stanów Zjednoczonych.

Zacząć wcześnie

Gościem forum był także Sebastian Kulczyk, który brał udział w ocenianiu projektów biznesów zgłoszonych do konkursu. - Gdy widzę projekt, ktory według mnie jest w stanie zmienić warunki gry, jestem w stanie zaakceptować mniejszy zwrot z kapitalu – mówił na konferencji. Takimi są dla niego projekty edukacyjne. Natomiast na pytanie, w jaką branżę by nie zainwestował, odpowiedział: - Myślę że w projekty związane z bronią i papierosami. Musimy dziś mieć w pamięci odpowiedzialność społeczną za projekty, w które inwestujemy – podkreślił. Kulczyk stwierdził, że warto zaczynać firmę od małej skali, ale jak najwcześniej, a także rozwijać kontakty. – Cała Dolina Krzemowa opiera się na wzajemnych relacjach – zauważył.

Jego zdaniem, przyszłymi trendami będą dane, big data i blockchain. Startupy nie są dla niego kluczową działalnością. - Ja nie jestem skupiony na startupach, bardziej na spółkach, które już mają model biznesowy, szukają już finansowania w kolejnych rundach i mają silniejszą pozycję rynkową – powiedział dziennikarzom w Londynie. - Czy startupy one się skończą? Myślę, że nie, ale na pewno nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna tych startupów - ocenił. Zapytany o warunki dla inwestorów po Brexicie, mieszkający w Londynie Sebastian Kulczyk wyraził nadzieję, że „Wielka Brytania nie będzie sama sobie chciała zrobić krzywdy”, więc warunki, które stworzą po Brexicie sprawią, że inwestorzy, także polscy, będa chcieli tam zostać.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA