fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Zyskowny flirt z analizą danych

Dariusz Olejnik z zarządu ZYX Target podkreśla, że wysokiej jakości bazy danych są szczególnie pomocne w branży windykacyjnej.
Rzeczpospolita
Początkowo ZYX Target działało jako firma stricte marketingowa, jednak szybko zauważyło, że warto skręcić w kierunku Big Data.
 
ZYX Target wystartowało dwa lata temu jako firma zajmująca się promocjami i tworzeniem strategii marketingowych w sieci. – Zbieranie danych towarzyszyło zespołowi od zawsze, natomiast kluczowa była ich analiza i tu właśnie powstał pomysł rozszerzenia działalności o usługę skiptracingu (poszukiwanie dłużników – red.) oraz wywiadu gospodarczego – mówi zarządzający spółką Dariusz Olejnik.

Cyberdetektywi w akcji

Cześć kadry ZYX Target wywodzi się z biznesu windykacyjnego, dlatego naturalnym krokiem w rozwoju firmy było stworzenie typowego BPO dla windykacji.
– To na tyle przychodowy biznes, że pozwala na opłacenie bieżącej działalności, a jednocześnie na badania i rozwój – podkreśla Olejnik. Firma właśnie pracuje nad technologicznym wsparciem dla jej cyberdetektywów. Chce zwiększyć ich wydajność nawet pięciokrotnie, a przy okazji polepszyć jakość danych oraz usprawnić procesy raportowania do klientów. Statystycznie tylko co trzecia osoba uchylająca się od spłaty zobowiązań potrafi umiejętnie ukrywać swoje dane w internecie, dlatego skip tracing to obecnie najskuteczniejszy sposób pozyskiwania informacji o dłużnikach.
– Złotą zasadą w tym biznesie okazuje się nieustanne inwestowanie w zasoby ludzkie oraz technologię, dlatego cały zysk z zeszłego roku przeznaczamy na dalszy organiczny rozwój – mówi prezes. Zapotrzebowanie na Big Data (duże zbiory danych) jest ogromne i również w Polsce ten trend jest już zauważalny. – Pojawiają się podmioty, które próbują się w to wpisać. Wymaga to jednak sporo pokory. Jak na tak młody zespół, tę pokorę biznesową mamy. Nauczyły nas tego korporacje i dotychczasowi klienci – twierdzi prezes. W 2016 r. zarządzania przez niego firma wypracowała 1,6 mln zł zysku. Obecnie zatrudnia ok. 65 osób.

Czas na zagranicę

Pod koniec stycznia ZYX Target uruchomiło biuro w Rumunii. Podjęło współpracę z trzema największymi hurtowniami baz danych w tym kraju. Odbiorcami jej usług mają być polskie firmy z sektora windykacyjnego. Spółka szacuje swoje przychody z tego tytułu nawet na 6 mln zł rocznie.
– Rynek ten jest o tyle ciekawy, że operuje na nim kilku polskich graczy z branży windykacyjnej i nie wyobrażam sobie, aby nie znaleźli się w naszym portfolio firm korzystających z obsługi w zakresie skiptracingu – mówi prezes. Firma zamierza rozbudować usługi w Rumunii o najnowsze rozwiązania wypracowywane na bieżąco w Polsce, a także powielać je w innych krajach.
– Analizujemy kolejne rynki. Mogę zdradzić, że wbrew obiegowym opiniom coraz ciekawszym kierunkiem okazuje się Hiszpania i Ukraina - twierdzi Olejnik.

Rynek się zmienia

Już teraz są branże, w których ponad 95 proc. firm stosuje rozwiązania typu Big Data. – Dzisiaj trudno sobie wyobrazić firmę, która chce odnieść sukces w sprzedaży internetowej lub promocji produktów on-line bez stosowania rozwiązań wykorzystujących analizę dużych zbiorów danych – mówi Maciej Klepacki, ekspert w zakresie transformacji cyfrowej. Niebawem to zjawisko będzie wyraźniej widoczne również w branżach tradycyjnych.
– Z łatwością mogę sobie wyobrazić np. analizę bazy dłużników pod względem kompletności danych i wzbogacanie ich o informacje opisujące dłużnika, jego styl życia, zachowania czy zainteresowania, a także np. profil znajomych w serwisach społecznościowych – mówi Klepacki. Dodaje, że zasada jest tutaj taka sama jak w innych branżach: im więcej wiemy, tym skuteczniej możemy prowadzić nasze działania.

Opinia

Piotr Prajsnar, prezes cloud Technologies
Prawdziwy boom na Big Data jest jeszcze przed nami i nie będzie to chwilowy trend, lecz całkowita i nieunikniona transformacja sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw. Analityka dużych zbiorów danych stanie się standardem, z którego firmy będą korzystać, by zyskać lepszą ocenę rynku, dokonywać dokładnej segmentacji klientów, czy też badać działania konkurencji. Przetwarzanie dużych, nieustrukturyzowanych zbiorów danych umożliwia uzyskanie 360 stopniowego profilu klienta i pozwala dotrzeć do niego z precyzyjnie dopasowaną ofertą. Dzięki analityce Big Data możliwa jest błyskawiczna reakcja, gdy wewnątrz organizacji dzieje się coś niedobrego, a inteligentne algorytmy są w stanie przedstawić najlepsze sposoby rozwiązania problemu. Wiąże się to z oszczędnościami na ogromną skalę. Big Data jest kołem zamachowym cyfrowej gospodarki, która stoi już u progu naszych drzwi.

Nowe technologie w biznesie

Wartość globalnego rynku analizy danych sięga już 130 mld dolarów i dynamicznie rośnie. Rozwija się on w tempie niemal sześciokrotnie szybszym niż cała branża IT. Na tej fali swoje biznesy budują przedsiębiorstwa świadczące usługi w takich branżach, jak marketing, bankowość czy przemysł. Coraz więcej firm korzysta z danych pochodzących z zewnętrznych hurtowni big data. Przybywa również zwolenników rozwiązań chmurowych. IDC szacuje, że w tym roku wartość chmury publicznej w Polsce powinna przekroczyć poziom 200 mln dolarów. Do 2020 r. już co najmniej 45 proc. oprogramowania oraz infrastruktury informatycznej w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczanych w modelu chmurowym. Skorzystanie z jednego tylko rozwiązania w chmurze pozwala zaoszczędzić nawet 1 mln zł rocznie - przekonuje firma Cludo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA