fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TV.RP.PL

Oczekiwane odreagowanie po tygodniach spadkowych

Ostatni tydzień przyniósł oczekiwane odreagowanie po kilku spadkowych tygodniach na globalnych rynkach akcji, komentuje Maciej Wojdyła, Analityk, Santander TFI S.A.

Ostatni tydzień przyniósł oczekiwane odreagowanie po kilku spadkowych tygodniach na globalnych rynkach akcji. Indeksy największych giełd rosły po kilka procent, a krajowy WIG umocnił się o ponad 4 punkty procentowe, po raz kolejny napędzany przez spółki o największej kapitalizacji. Nieco gorzej radziły sobie indeksy małych i średnich spółek – sWIG i mWIG, które wzrosły w minionym tygodniu o ok 1 procent.

W zakresie danych makroekonomicznych – Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki inflacji CPI w październiku - inflacja spadła do poziomu 1,7%, głównie z powodu obniżenia rocznej dynamiki cen żywności. Był to odczyt poniżej oczekiwań analityków i poniżej dynamiki z poprzedniego miesiąca.

Październikowe dane o koniunkturze w polskim sektorze przemysłowym nie napawają optymizmem. Indeks PMI spadł czwarty miesiąc z rzędu, przede wszystkim za sprawą spadającego popytu eksportowego.

W regionie, istotną informacją była kolejna podwyżka stopy procentowej w Czechach – już siódma w okresie nieco ponad roku. Obecnie główna stopa wynosi 1,75 procenta i po raz pierwszy w historii jest wyższa od analogicznej stopy w Polsce.

Źródło: Materiał partnera.

Źródło: Materiał partnera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA