fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Dalsze ugody Bayera w Stanach w sprawie Roundupu

Bloomberg
Prawnicy Bayera i amerykańskich konsumentów skarżących firmę za rafotwórczy ich zdaniem środek chwastobójczy poinformowali sędziego o kolejnych rozwiązanych sporach. Jest szansa na zakończenie całej sprawy i wypłatę prawie 11 mld dolarów

Kolejne przedstawienie sytuacji przez prawników obu stron sędziemu Vince Chhabria w San Francisco odbyło się w zupełnie innej o atmosferze od sesji w sierpniu, kiedy pojawiły się obawy i niepokoje, że ramowe porozumienie z Bayerem może rozsypać się. Wyznaczony przez sąd mediator w rozmowach Ken Weinberg stwierdził obecnie, że „optymizm nie zna granic". a on spodziewa się szybkiej ugody w następnym zestawie pozwów. Sędzia Chhabria odroczył rozpatrzenie całego sporu do 2 listopada i zwrócił się do stron, by przedstawiły mu wówczas aktualny stan.

W sierpniu sędzia Chhabria zakwestionował uczciwość ugodowego planu, który zakładał wykorzystanie niezależnego zespołu naukowców do oceniania czy wszystkie środki oparte na glifosacie, m.in. Roundup, są rakotwórcze. Kilka dni później Bayer zapowiedział zmianę tej części planu.

Stronom udało się osiągnąć wiążące ugody w ok. 45 tys. pozwów ze 125 tys. złożonych w sądzie albo jeszcze nie zarejestrowanych. Ugody osiągnięto ze wszystkimi prawnikami, którzy uczestniczyli w procesie. Bayer jako właściciel firmy Monsanto, producenta Roundupa (kupił ją w 2018 r za 163 mld dolarów) zgodził się w czerwcu zapłacić 10,9 mld dolarów za wszystkie pozwy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA