fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nie chcą w Powszechnym Korwin-Mikkego

Janusz Korwin-Mikke
Fotorzepa/Piotr Guzik
Zespół warszawskiego Teatru Powszechnego nie zgodził się na debatę o uchodźcach z udziałem europosła Janusza Korwin-Mikkego.

Powodem była jego wypowiedź o uchodźcach. W Parlamencie Europejskim polityk nazwał ich „ludzkim śmieciem".

Towarzystwo Absolwentów Oxford i Cambridge oraz radio RDC chciało w Teatrze Powszechnym przeprowadzić debatę pod tytułem „Przyjęcie uchodźców do Polski będzie historycznym błędem". Jednym z gości miał być Janusz Korwin-Mikke.

Jednak zespół teatru powiedział: "Nie". – To decyzja całego zespołu. I dyrekcji, i aktorów. Nie zgadzamy się na takie nazywanie uchodźców, których znamy, z którymi często współpracujemy – tłumaczy Małgorzata Czajkowska, rzecznik placówki.

W specjalnym oświadczeniu zespół "Powszechnego" tłumaczy, że zrobił to w związku ze skandaliczną, przesyconą szowinizmem wypowiedzią Janusza Korwin-Mikkego dotyczącą imigrantów.

- Stanowczo nie zgadzamy się na jego udział w debacie oksfordzkiej Radia RDC, zaplanowanej pod hasłem:„Przyjęcie uchodźców będzie historycznym błędem Polski", która miałaby odbyć się 11 września w siedzibie Teatru Powszechnego – dodali pracownicy teatru.

Podkreślili, że obecność Janusza Korwin-Mikkego oraz promocja głoszonych przez niego poglądów kłócą się z ich przekonaniami, których wyrazem są ich działania artystyczne i społeczne.

- Tego rodzaju wypowiedzi godzą również w naszych współpracowników i partnerów, wśród których byli i są imigranci oraz organizacje pracujące na ich rzecz – dodaje zespół "Powszechnego".

Rafał Betlejewski performer i dziennikarz RDC, który także ma wziąć udział w debacie o uchodźcach mówi, że decyzja zespołu teatru z jednej strony go zaskoczyła, ale z drugiej ją rozumie.

- Janusz Korwin-Mikke to niewątpliwie wybitna umysłowość, ale obecnie jest wybitnym polskim idiotą. Decyzja zespołu Teatru Powszechnego nadaje europosłowi wyjątkową rangę, ma się wrażenie, że potraktowano go poważnie, a nie jestem pewien czy to ma sens – mówi Betlejewski.

Dodaje, że Korwin-Mikkego powinno się traktować w kategoriach rozrywkowych, jak rodzaj politycznego kabaretu.

Jak dowiedzieliśmy się w RDC dyskusja o uchodźcach odbędzie się w piątek. Na razie jeszcze nie wiadomo gdzie. – Nie mamy potwierdzonego do końca miejsca. Po południu będzie już to wiadome – powiedziała pracownica radia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA