fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

USA: Słabe dane z rynku pracy

Bezrobocie w USA
AFP
Liczba etatów w USA (licząc poza rolnictwem) wzrosła w listopadzie o 245 tys., gdy średnio prognozowano zwyżkę o 440 tys. a wzrost w październiku sięgnął 638 tys.

Stopa bezrobocia spadła z 6,9 proc. w październiku do 6,7 proc. w listopadzie a średnia płaca godzinowa zwiększyła się o 4,5 proc. r./r. (0,3 proc. m./m.).

Na dane za listopad niewątpliwie mocno wpłynęło zaostrzanie obostrzeń pandemicznych w niektórych stanach, m.in. w Kalifornii. W USA jest wykrywanych blisko 200 tys. nowych przypadków infekcji Covid-19 dziennie.

Słabe dane z rynku pracy są jednak kolejnym sygnałem do amerykańskich ustawodawców, by przyspieszyli prace nad nowym pakietem stymulacyjnym dla gospodarki.

Demokraci wysyłali sygnały, że mogą rozmawiać o propozycji opiewającej na 908 mld USD przygotowanej przez umiarkowanych senatorów z Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej. Nancy Pelosi, demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów stwierdziła po spotkaniu z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem, że Kongres może zająć się ustawą stymulacyjną przed 11 grudnia.

- Wygląda na to, że przywódcy demokratów nie obstają już przy pakiecie stymulacyjnym wartym wiele bilionów dolarów, a to zwiększa prawdopodobieństwo tego, że porozumienie może zostać zawarte przed końcem roku - twierdzi Jan Hatzius, główny amerykański ekonomista Goldman Sachs.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA