fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Nowe technologie ruszają po nowe kadry

Adobe Stock
Pomimo niepewności związanej z pandemią większość firm z sektora IT, telekomunikacji oraz usług zamierza teraz rekrutować pracowników.

Aż trzy czwarte pracodawców działających w sektorze IT, nowych technologii i telekomunikacji zapowiadało w lipcowym badaniu firmy usług HR, Adecco Group wzrost zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. O planach zwiększenia liczby pracowników w okresie od sierpnia do października mówiła też większość firm usługowych (w tym centra nowoczesnych usług dla biznesu), a także pracodawców z branży budownictwa i nieruchomości oraz z logistyki. Łącznie 42 proc. z 200 badanych firm zapowiadało zatrudnienie nowych pracowników w kolejnych miesiącach. Jedynie 4 proc. z nich mówiło o zmniejszeniu załogi.

– Pracodawcy działają coraz odważniej – coraz częściej deklarują zwiększenie zatrudnienia, a coraz rzadziej konieczność redukcji. Wyzwaniem pozostaje z jednej strony uzupełnienie luk personalnych powstałych w minionych tygodniach, a z drugiej – zapewnienie wsparcia do obsługi nowych procesów czy klientów – twierdzi Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i na Słowacji, komentując wyniki badania, które „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. – W ostatnim czasie notujemy znaczący wzrost liczby nowych projektów rekrutacyjnych oraz doradztwa HR w takich branżach, jak IT, handel elektroniczny, centra usług biznesowych ,oraz bardziej wyspecjalizowanych usługach jak na przykład outsourcing procesów – dodaje Wocial.

Z badania Adecco Group wynika, że większość firm planujących teraz nowe rekrutacje zamierza uzupełniać istniejące już struktury (niektóre odbudowują zatrudnienie po okresie cięć kadrowych w pierwszych tygodniach pandemii). Jednak całkiem sporo, bo 44 proc., pracodawców zwiększa zatrudnienie w związku z nowymi projektami, w tym nowymi inwestycjami. Np. gigant nowych technologii i e-handlu Amazon, który w sierpniu otworzył w Łodzi nowe centrum logistyki e-commerce, zatrudniając tam setkę osób, już zapowiedział, że w kolejnej fazie inwestycji, gdy – jeszcze w tym roku – powiększy obiekt, przyjmie kolejnych 500 pracowników.

– Pandemia to wyjątkowa szansa na zdobycie pracowników – mówił w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" Bartłomiej Kras, prezes Impact Clean Power Technology, która produkuje nowoczesne akumulatory do autobusów elektrycznych, a teraz rozbudowuje swój dział inżynieryjny B+R. – W lipcu zatrudniliśmy kilkunastu inżynierów, a do końca roku przyjmiemy jeszcze kilkudziesięciu – zapowiada Kras.

Według badania Adecco Group w motoryzacji i w lotnictwie plany wzrostu zatrudnienia najczęściej mają związek z nowymi projektami. Tyle tylko, że deklaruje je najmniej firm – jedynie 12 proc. badanych z tych branż, podczas gdy aż 34 proc. zapowiada redukcje zatrudnienia. Na wybór ofert nie ma też co liczyć w branży HR czy w szkoleniowej – tam również tylko co ósma firma będzie teraz szukać nowych pracowników.

Wśród branż, w których wzrost zatrudnienia ma najczęściej związek z nowymi projektami, jest przemysł spożywczy oraz handel detaliczny i hurtowy – co może wynikać z przyspieszonego teraz rozwoju e-commerce. Specjaliści w tej dziedzinie należą do niewielkiej grupy pracowników, którzy mają teraz większy wybór ofert pracy niż rok wcześniej.

Z niedawno opublikowanych danych portalu No Fluff Jobs wynika, że w ostatnich miesiącach, po przejściowym zamrożeniu rekrutacji na przełomie marca i kwietnia, znów rośnie zapotrzebowanie na informatyków. Sprzyja temu wymuszony przez pandemię rozwój technologii związanych ze zdalnym prowadzeniem działalności (w tym zdalną pracą), co dotyczy w coraz większym stopniu także sektora publicznego. Z badania Adecco Group wynika, że prawie połowa firm z sektora IT i nowych technologii, które będą teraz szukać nowych pracowników, potrzebuje ich do realizacji nowych projektów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA