fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Fala zwolnień zmierza na Wyspy

Wielka Brytania
AFP
Około 2,6 miliona ludzi w Wielkiej Brytanii, czyli 8 proc. wszystkich pracowników, spodziewa się utraty pracy w ciągu najbliższych trzech miesięcy – wynika z badania Resolution Foundation.

Raport sugeruje, że długotrwałe szkody dla brytyjskiej gospodarki spowodowane koronawirusem mogą być ogromne.

Dane obejmują osoby, którym powiedziano już, że zostaną zwolnione, a najbardziej zagrożeni wydaleniem z pracy są młodzi ludzie i osoby o najniższych dochodach. Odrębne badanie Brytyjskich Izb Handlowych wykazało, że co czwarta z 1100 ankietowanych firm planuje zwolnienia, jeśli rządowe programy wsparcia się zakończą.

Dane podają w wątpliwość prognozy, że gospodarka i zatrudnienie szybko się poprawią po zniesieniu obostrzeń. Premier Boris Johnson ma nadzieję, że szybki program szczepień pozwoli na ponowne otwarcie sklepów, restauracji i barów do lata, a większość bezrobotnych wróci do pracy.

– Podczas gdy perspektywy gospodarcze Wielkiej Brytanii w końcu się poprawiają, niepewność zatrudnienia pozostaje wysoka, szczególnie wśród osób, które przez długi czas nie pracowały lub są obecnie na urlopie – powiedział Nye Committing, starszy ekonomista w Resolution Foundation.

Bank Anglii prognozuje, że bezrobocie wzrośnie z 5 proc. obecnie do 7,8 proc. w III kwartale.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA