fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Jemen atakuje Arabię. Ropa gwałtownie drożeje

Ropa
AdobeStock
Ropa kosztuje już ponad 70 dolarów, po ataku terrorystycznym na największy saudyjski terminal naftowy. Arabowie podnoszą ceny dla Azji i USA, a obniżają dla Europy.

W poniedziałek rano majowe kontrakty terminowe na europejską markę Brent wzrosły o 1,4 proc. do 70,51 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od stycznia 2020 r. Amerykańska WTI podrożała o 1,08 proc. do 67,33 dol. za baryłkę. To reakcja rynku na wiadomość, że największy port eksportowy Arabii Saudyjskiej został zaatakowany przez jemeńskich Huti.

Według saudyjskiego ministerstwa energii, jemeński dron spadł w pobliżu magazynu ropy w porcie Ras Tanura, jednym z największych portów przesyłu ropy naftowej na świecie. „Próba ataku nie spowodowała śmierci ani szkód materialnych” - powiedział rzecznik ministerstwa, cytowany przez agencję RIA Nowosti. 

Podkreślił, że dron został zestrzelony bez uszkodzenia infrastruktury naftowej. Ponadto szczątki jednego z pocisków balistycznych spadły w pobliżu dzielnicy mieszkalnej w mieście Dhahran, gdzie mieszkają z rodzinami tysiące pracowników koncernu Saudi Aramco. Łącznie jemeńscy rebelianci wystrzelili w kierunku Arabii Saudyjskiej 8 pocisków balistycznych i 14 zaminowanych dronów.

Saudi Aramco podniósł ceny sprzedaży wszystkich gatunków ropy dla nabywców z USA i Azji w kontraktach kwietniowych. Natomiast ceny dla klientów w Europie zostały obniżone, poinformowała agencja Bloomberg. 

Saudi Aramco podniosło ceny marki Arab Light dla Azji o 40 centów za baryłkę. Ceny ropy naftowej dla odbiorców amerykańskich też wzrosły, podczas gdy dla klientów z Europy - wręcz przeciwnie - spadły o 1,7 dolara za baryłkę.

Jednocześnie agencja zauważa, że ceny sprzedaży wzrosły do najwyższego poziomu od czasu, gdy Arabia Saudyjska i Rosja prowadziły wojnę cenową. „To świadczy o tym, że Saudyjczycy spodziewają się dalszego wzrostu popytu po podjęciu w czwartek przez OPEC + szokującej decyzji o utrzymaniu produkcji ropy na niezmienionym poziomie” - pisze agencja.

Rynek ropy naftowej nadal rośnie, w wyniku czego notowania wzrosły o prawie 100 procent w ciągu nieco ponad czterech miesięcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA