fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

220 mln zł na psychiatrię dziecięcą

Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili rządowy program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży. Nakłady na systemową zmianę mają wnieść 220 milionów złotych.

Nowe rozwiązania opierają się na kilku filarach. W każdym powiecie będą działać zespoły opieki środowiskowej. Dofinansowane mają być także ośrodki specjalistyczne. Planowana jest retaryfikacja w placówkach, czyli zwiększenie wycen w piramidzie świadczeń psychiatrii dziecięcej. Ponadto rządowy plan zakłada brak limitów przyjęć małych pacjentów.

Minister Niedzielski podkreślił, że opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą jest priorytetem rządu. Finansowanie mają gwarantować środki z planu finansowego NFZ, funduszu medycznego oraz budżetu państwa.

Podczas przedstawienia programu premier Morawiecki zapewnił, że dodatkowe pieniądze na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży przeznaczone będą na: działanie bezpłatnej i całodobowej infolinii, kampanię społeczną dotyczącą ochrony zdrowia psychicznego oraz aplikację mobilną. Na ten cel przewidziane jest 20 mln. zł. Pieniądze na walkę z uzależnieniami cyfrowymi ma zapewnić fundusz covidowy.

- Nie ma dziś ważniejszej sprawy niż troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży będzie to jeden z największych priorytetów działań nie będziemy szczędzić sił i środków - podkreślił szef rządu.

Przypomnijmy, że rząd ogłosi swoją decyzję, po tym jak politycy PiS zablokowali w Sejmie i Senacie środki na dofinansowanie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA